Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

Людину можна знищити,. але її не можливо перемогти. Е. Хемінгуей. Було колись — в Україні. Ревіли гармати. Було колись — запорожці




    Тема: Т. ШЕВЧЕНКО. «ГАЙДАМАКИ». ХАРАКТЕРИСТИКА ГЕРОЇВ ТВОРУ

Мета: продовжити опрацьовувати ідейний зміст поеми Т. Шевченка «Гайдамаки»; охарактеризувати образи героїв твору; з’ясувати їх роль у зображенні героїчного минулого рідного краю; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, уміння орієнтуватися в прочитаному і знаходити підтвердження своїм думкам у тексті, логічно мислити; формулювати світогляд учнів, стимулювати їх робити власні висновки; виховувати глибоку симпатію до незламних патріотів Батьківщини, почуття самопожертви в ім’я людей.

Тип уроку:

Обладнання: портрет Т. Шевченка, аудіозапис уривків з твору «Гайдамаки» текст поеми, фотоілюстрації про І. Гонту, М. Залізняка, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ХІД УРОКУ

I.  Перевірка домашнього завдання

 

II. Актуалізація опорних знань

1. Цитатний диктант «Пізнай героя поеми Т. Шевченка «Гайдамаки»

Завдання: за наведеними рядками визначте, про кого йдеться.

• «... гнувся, бо не знав, / Не знав, сіромаха, що виросли крила, / Що неба достане, коли полетить» (Ярема Галайда)

• «Що його немає? / Найти його та повісить / Петелька свиняча » ( Лейба )

• «Мудра голова, сидить «собі в хуторі, ніби не знає нічого, а дивишся скрізь... » (А. Головатий)

• «На ґвалт України / Орли налетіли: вони рознесуть / Ляхам, жидам кару... » (Гайдамаки)

• «Не витерпів святої кари, / Упав, сердега. Пропадай, / Душа, без сповіді святої! » (Титар)

• «А на ліжку... ох, аж душно!.. / Білі рученята / Розкидала, розкрилася...

/ Як квіточка в гаю, / Червоніє» (Дочка Лейби)

• «Я сирота з Вільшаної, / Батька ляхи замучили, / А мене... боюся» (Оксана)

• «Горілку, мед не чаркою — / Поставцем черпає, / А ворога, заплющившись, / Ката, не минає / __ / Орел сизокрилий» (М. Залізняк)

• «До грошей я не дуже ласий. Аби була ласка слухати, поки не охрип, співатиму, а охрипну — чарочку, другу тії ледащиці- живиці, як то кажуть, та й знову. » (Волох, Кобзар)

• «Дрижить, ізігнувшись / Над каганцем: лічить гроші / Коло ліжка, клятий» (Лейба)

• «Сирота.., сирота убогий: / Ні сестри, ні брата, нікого нема! /Попихач жидівський, виріс у порогу; / А не клене долі, людей не займа» (Ярема Галайда )

• «Ідіть, сини, погуляйте, / Пошукайте долі / Сини мої невеликі, / Нерозумні діти... » (Гайдамаки)

Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється 1 бал.

2. Міні-бесіда за питаннями

• Яка історична подія зображена в поемі Т. Шевченка «Гайдамаки»?

• Хто такі гайдамаки? (Повстанці, основна маса яких складалася із селян )

• Чому, на ваш погляд, свій твір поет присвятив В. Григоровичу?

• Чим пояснити те, що головним героєм поеми є народ, а не окремі історичні постаті?

• Яке призначення для сприйняття ідейного змісту твору приділяється образу Волоха?

III. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності

IV. Основний зміст уроку

Людину можна знищити,

але її не можливо перемогти.

Е. Хемінгуей

Було колись — в Україні

Ревіли гармати

Було колись — запорожці

Вміли панувати.

Т. Шевченко.

1. Вступне слово вчителя

Т. Шевченко усвідомлює, що людина підкоряється об’єктивним законам, які існують незалежно від її волі, усвідомлює силу зовнішніх обставин. Це усвідомлення не могло не виявитись у системі художніх образів поеми. Він розуміє, що хід подій залежить не від волі окремих осіб, а від взаємодії різних, що стикаються між собою, суспільних сил. Цим пояснюється те, що поведінка персонажів поеми «Гайдамаки» зумовлюється суспільно-історичними обставинами.

2. Характеристика героїв твору

2. 1. Ярема Галайда.

2. 1. 1. Орієнтовний план опрацювання образу.

• Ярема — челядник у шинкаря Лейби.

• Побачення Яреми з Оксаною.

• Рішення йти у гайдамаки.

• Участь у боях у Черкасах.

• Звістка, що титаря вбито, а Оксану викрадено.

• Люта помста шляхті за власне горе і за знущання з людей.

• Дізнання про знаходження Оксани.

• Порятунок коханої, її перебування в монастирі.

• Одруження Яреми та Оксани.

• Знову в битвах.

• «А в нашого Галайди хата на помості... »

• Типовість образу Яреми як представника повсталого народу.

2. 1. 2. Опрацювання образу героя.

• Яким є образ Яреми Галайди — реальним чи вигаданим?

(Ярема майже повністю художній домисел Т. Шевченка. У «Передмові» письменник зазначив, що «Галайда наполовину видуманий». Отже, в цього персонажа був прототип. Ним міг бути Семен Неживий родом із села Мельниківки, який наймитував у гончара. У дитинстві Тарас Григорович міг чути про Неживого, бо цей народний герой піднімав людей на повстання в Кирилівці та навколишніх селах. Народні перекази про нього допомогли поетові створити правдивий образ рядового учасника Коліївщини. Автор не ідеалізує свого героя, але зображує його з щирою симпатією, сердечним теплом, що надало цьому образу ясного ліризму. )

• Ярема — попихач у шинкаря. (Закомплексований, принижений, з дитинства затурканий і зацькований наймит справді волею злої долі приречений бути безмовним попихачем у Лейби, відчувати муки ревнощів до титарівни Оксани, яка, за мораллю села, не вважалася парою «безрідному байстрюкові, сироті убогому», «багатому на лати та на дрібні сльози». )

• Що змушує героя по-іншому подивитися на власне жалюгідне становище? (Незнав сіромаха, що виросли крила... ) (Протевисока гідність, яка в юності таки заявила про себе, змусилаГалайду круто змінити своє становище і вступити до таборуповсталих. Т. Шевченко подає образ героя в розвитку. Цілкомзрозуміло, що першим кроком до мети стає ймовірністьзбагачення на воєнних трофеях (Завтра вночі у Чигирині /

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...