Зарубіжна література: Література і фольклор. Повні уроки
Класс 1 урок
Тема: Література і фольклор — скарбниця духовних багатств людства
Мета: знайомство учнів з з літературним та фольклорними жанрами та історією їх виникнення.
- розвиток аналітичного мислення учнів;
- виховання інтересу до літератури.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:
Виділене червоним записувати у зошит
Російському фольклору не повезло, як і російській міфології, з тією лише різницею, що існування міфології було придушено в період хрещення Русі, а записи усної народної творчості все-таки були опубліковані, хоча і дуже пізно: лише у XVII--XIX століттях.
Безліч пісень, билини, казки, загадки, прислів'я, приказки, плачі і заклинання виникли задовго до появи писемності. Деякі з них частиною своєю стали основою для різних творів писемної літератури, велика ж частина передавалася з поколіннь в покоління устно.
Головними темами фольклору були, звичайно, календарні обряди. Одушевляючи природу, наділяючи її людськими якостями, русичі зверталися до природи із заклинаннями, закликами і напученнями.
Наприклад, вважалося, що весна - красна може “забуде повернутись”, тому, зробивши глиняні свистілки у вигляді птиць, виходили за околицю і закликали весну, танцюючи і дуючи в свистілки.
Відомі свята дротів зими, приходу літа, початку польових робіт і збору урожаю. Всі вони супроводжувалися безліччю пісень, заклинаннями, зговорами:
Жайворонок, жайворонок!
Візьми собі зиму,
А нам віддай весну.
Візьми собі санки, А нам віддай віз.
- Весна, весна гарна!
Прийди, весна, з радістю,
З радістю, з радістю, З великою милістю:
Уроди льон високий, Жито, овес хорошим!
Величезний пласт фольклору представляють прислів'я,
приказки, загадки, казки або пісні, в яких описано трудовий процес, повсякденний устрій, багатовікова життєва мудрість або історичні події.
http://www.youtube.com/watch?v=X3YlqTNgAKs
http://www.youtube.com/watch?v=Oipf1W46Ilw
Безліч легенд і історій, складаючи так званий “усний літопис ”, розповідають про заснування Києва, про помсту Ольги древлянам, про смерть Олега від укусу змії, про покликання варягів на Русь і інші події, реальні або вигадані.
Приблизно в X столітті складається російський героїчний епос -- билини, в яких створюються образи героїв, якими хотів би їх бачити народ. Найперші герої були сповна язичницького походження,наприклад, Волх Всеславоевич, здатний перетворюватися на ворона, вовка або навіть мурашку, втілював в собі закон загального перетворення світу.
http://www.youtube.com/watch?v=8_xKqJ8YnF0
У пізніших билинах ми зустрічаємо Вольга Святославговича, теж наділеного даром перетворень. Вже тоді доблесними починають вважатися інші якості, наприклад, сила, якою володіє селянський син Мікула Селянинович.
· Завдання:
Перегляньте відео і дайте відповідь на запитання:
Якими рисами наділено головних героїв?
Яки риси використано для створення богатирів?
Опишіть ваше враження від переглянутого відео.
http://www.youtube.com/watch?v=XUxwgayRrf4
З виникненням писемної літератури фольклор не вичерпався і не зник з культури, швидше навпаки, він надає їй потужного впливу, проникаючи в ту чи іншу форму в літопису, а потім і в світську літературу, але в той же час продовжував існувати паралельно з нею, збагачуючись новою тематикою, новими ідеями і новими формами.
Писемність в Древній Русі виникла задовго до християнства. Якийсь чорноризець Хоробрий, що жив в Болгарії в кінці IX -- початку X століття, в розповіді “О письменехъ” писав: “Прежде убо словене неймаху писменъ, ну чертами и резанми гадааху погани сущи” (Прежде славяне не имели книг, чертами и резами свои языческие гаданья осуществляли). Эти “черты и резы” и есть пиктографическое письмо в виде черточек, зарубок, которые могли обозначать простой счет, знаки родовой собственности, сроки сельскохозяйственных работ и, как пишет Храбр, знаки для гадания.
· Давайте переглянемо наступне відео і обсудимо новий матеріал:
На жальну, старовинних книг збереглося дуже мало, оскільки багаточисельні пожежі, згубні навали, пвання Орди, недбале зберігання знищили значні бібліотеки, що були при деяких монастирях. У князів на утриманні часто перебували переписувачі книг, а значить, були і самі книги. Наприклад, князь Ярослав славився великою бібліотекою і мав при собі переписувачів і перекладачів книг. Найбільші бібліотеки були в Києві, при Софійському соборі, в Новгороді, Полоцьку, в Києво - Печерському та їн. монастирях.
· Завдання на закріплення нової теми:
За яких умов виник і розвивався фольклор?
Назвіть головні теми фольклору.
Хто є основоположниками слов’янської писемності?
· Домашнє завдання:
Підготуйте підбірку різноманітних приказок та прислів’їв
Прочитати у підручнику онлайн Вступ. Роль книжки у сучасному житті
Фольклор і його значення для розвитку літератури
http://www.zarlit.com/textbook/5klas/2.html
Записать в тетрадь
Фольклор (англ. folk — народ, люди і lore — мудрість, знання), або усна народна творчість, усна народна словесність, народно-поетична творчість, — сукупність творів колективного походження, що виникли в глибоку давнину, існували в усній традиції як утілення народних уявлень (про світ, природу, моральні якості та ін.) та ідеалів.
Характерні ознаки фольклору;
• колективний творець;
• усна форма поширення;
• давність походження;
• варіативність (тобто існування творів у різних варіантах);
• безпосередній зв’язок між розповідачем і слухачем;
• утілення народних уявлень та ідеалів;
• традиційні засоби (будова, звороти, повтори, персонажі).
Жанри фольклору (види, різновиди) — твори усної народної творчості, подібні за формою (будовою), змістом і художніми ознаками. Серед жанрів фольклору найпоширенішими є прислів'я, приказки, загадки, пісні, легенди, казки тощо.
Фольклор
За походженням є найдавнішим етапом словесного мистецтва
Колективний творець — народ
3 давнини поширювався в усній формі
Твори існують у різних варіантах
Наслідування народної традиції (у побудові, образах, художніх ознаках, мові та ін.), утілення народних уявлень та ідеалів
Література
За походженням с наступним етапом словесного мистецтва, що спирається на фольклор
Індивідуальний творець — автор (письменник)
Поширюється в писемній формі
Твори існують в одному визначеному автором варіанті (авторському)
Творче засвоєння й переосмислення традиції, утілення авторських уявлень та ідеалів
Урок 2
Тема: Фольклор — усна народна творчість
Мета: розширити знання учнів про фольклор та усну народну творчість.
- розвиток аналітичного мислення учнів;
- виховання інтересу до літературної спадщини.
Тип уроку: навчально – виховний
Виділене зеленим записуємо у зошит
Хід уроку:
Древньоруська культура представлена багатьма тисячами фольклорних, письмових і мовних пам'яток, що збереглися до нашого часу. Це лише незначна частина, яку пощадив час. Але цього вистачило для того, щоб скласти цілісне уявлення про багату культуру Київської Русі.
Усна народна творчість, яка передавалася і збагачувалася з покоління в покоління, стала важливим джерелом пізніших літературних творів і літописів. Древні народні пісні, віддання, казки, легенди, прислів'я зберегли і донесли до нас духовний світ предків, їх світосприймання, мораль.
З дохристиянської пори дійшли до нас русальні пісні, обрядово-весільні, похоронні голосіння, різні заклинання. Великий інтерес для істориків представляють бувальщини, в яких міфи з'єднувалися з реальними спогадами про важливі історичні події. До таких бувальщин відносять розповідь про Кия, Щека, Хорива і сестри їх Либіді, і заснування ними Києва, про хороброго ремісника Кожум'яка, велика на - печенсга, та ін.
Чудовими пам'ятниками давньоруської творчості є билини, що збереглися в усній традиції до XX ст. Одними з прадавніх і цікавих в історичному плані є билини Київського, або Володимирського циклу. Вони розповідають про побут і звичаї княжого двору, його дружини, про самовіддану боротьбу руських багатирів з кочівниками.
Однією з найяскравіших пам’яток усної народної творчості є, так звані, малі жанри фольклору.
Малі жанри фольклору — це невеликі за об'ємом фольклорні твори.
У деяких роботах зустрічається визначення дитячий фольклор, оскільки такі народні твори входять в життя людини дуже рано, задовго до опанування мови. Ось деякі з них:
Балада(баладна пісня, баладний вірш) – один з жанрів фольклору, що виник з народної пісні трагічного змісту. Найважливіші характеристики баладних пісень – епічність, родинно-побутова тематика, психологічний драматизм.
Билина – твір пісенного характеру, пісня-поема. Їй властиві велич змісту, грандіозність, монументальність образів, героїчний пафос. Реально-історична основа билин – Русь X—XI ст.
Дитячий фольклор – узагальнена назва невеликих за об'ємом жанрів, які вигадують і виконують як самі діти, так і для них. До жанрів дитячого фольклору відносяться пісні і вірші, супроводжуючі життя дитини від колиски до юності: жеребкування, заклички, дразнилки, колискові пісні, пестушки, примовки, потішки, лічилки.
Загадка – вигляд усної народної творчості, хитромудрий опис іносказання предмету або явища, запропонований як випробування на кмітливість або вправу (дітям) на розвиток логічного мислення. Загадка належить до тих прадавніх видів народної творчості, які, продовжуючи жити в століттях, поступово втрачають своє первинне значення, стають якісно іншим явищем.
· Розгадуємо кросворд:
По горизонтали:
1. Словесное упражнение на быстрое произнесение фонетически сложных фраз.
2. Жанр детского фольклора, используемый для распределения ролей в предстоящей игре.
3. Краткое изречение, поучение в виде притчи, иносказанья или житейского приговора.
4. Насмешливая рифмованная прибаутка.
5. Обрядовая песня, которая исполняется в ночь под Рождество.
По вертикали:
1. Своеобразная словесная игра, которой сопровождался процесс нанесения зарубок.
2. Оборот речи, образное выражение, не являющееся цельной фразой.
3. Песня, исполняемая при укачивании ребенка.
4. Замысловатый вопрос, выражаемый обычно в форме метафоры.
Календарно-обрядові пісні (Колядки, Щедрівки, Веснянки, Хороводи, Купальські, і т.д.) – пісні, виконання яких приурочувалося до строго певних календарних дат.
Народні казки теж пустили своє коріння в глибоку старовину. У них яскраво відбилися мрії людини про перемогу над силами природи, спостереження людей за життєдіяльністю тварин і організмів, їх уявлення про навколишній світ – про світ наповненому невідомими небезпеками і неймовірними чудесами, про незрозумілий і від цього ще страшнішому і жахливішому невідомому всесвіті і його закономірностях.
Велися спроби пояснити явища природи: це казки про Мороз, Вітер, Сонце, Хазяйку лісу, про безсмертних….
Назвіть грізну зброю солов'я-розбійника.? (Свист.)
Як звали казкового кота-гіпнотизера? (Баюн.)
Творчість народу (усна і писемна) є частиною цієї сфери і несе в собі здатність об'єднати носіїв однієї мови причетністю до загальної для всіх їх системі художнього сприйняття і вираження. Мова фольклору, на думку дослідників містить ряд важливих елементів, які ставлять його не лише функціонально вище, але і загально доступніше для будь-якого з діалектів даної мови.
Завдання на закріплення нової теми:
1. Назвіть приклади дитячого фольклору.
2. Наведіть приклади колискових пісень, примовок, лічилок, і т.д.
3. Наведіть приклади словесних ігор: примовки, скоромовки, кепкування.
Домашнє завдання:
Проаналізуйте прислів'я і приказки, вказавши: у якій ситуації вони вживаються; область людської діяльності, що зумовила появу прислів'їв.
Запишить про художню своєрідність прислів'я і їх композиції.
Прочитати у підручнику онлайн
http://www.zarlit.com/textbook/5klas/5.html
Прислів’я
Приказки
Загадки
Читайте также:
Воспользуйтесь поиском по сайту: