Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

VІ Закріплення вивченого матеріалу




VІ Закріплення вивченого матеріалу

Лінгвістичний турнір

1. Прочитати з дошки текст загадки. Вказати дієслова, визначити їх час. Пояснити орфограми у виділених словах.

Хлопець Мартин

Похилився через тин,

А дівчина Гапка:

" Яка в тебе гарна шапка!

Ще й жовта китиця

Проти сонця світиться,

Як прилетять горобці,

Буде тобі, як вівці

Від сірого вовка".

Що ще за примовка?

2. Попрацюйте в парах. Виконати вправу №104 (письмово).

Учитель. Отак, одначе, ступивши на українську землю, заокеанський гість не тільки знайшов тут благодатний грунт для себе, а й органічно вписався в наші краєвиди.

Підсумок уроку. Оцінювання.

Домашнє завдання: пар. №11. Написати художній опис соняшника (І група), науковий опис (ІІ група), виділити дієслова і визначити час і вид дієслів.

 

Урок №9

Тема. Дієслова І і ІІ дієвідмін. Букви е, и в особових закінченнях І і ІІ дієвідміни дієслова.

Мета: закріпити і поглибити знання учнів про поділ дієслів на дієвідміни, вивчити правила написання особових закінчень дієслів; сприяти виробленню в учнів уміння визначати в дієсловах дієвідміну. Виховувати спостережливість, кмітливість, уважність.

Обладнання: підручник, таблиця, дидактичний матеріал.

Тип уроку: комбінований. Хід уроку

І Організаційний момент

ІІ Оголошення теми, мети та завдання уроку

ІІІ Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашньої вправи

2. Фронтальне опитування.

- Скільки існує форм часу в українській мові?
- Яку дію означають дієслова в минулому, теперішньому та майбутньому часі?
- Списати з дошки загадку, виділити дієслова, визначити час.

Мови світу добре знає,

Кожне слово, кожен знак.

Розмовляє і навчає,

Хоч сама і мовчазна (Книга).

ІV Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Учні, на сьогоднішньому уроці збагатимо ваші знання таким видом усної народної творчості як загадки. З раннього дитинства, з перших своїх кроків людина користується загадками. Цей вид усної народної творчості прийшов до нас із сивої давнини. Вміле відгадування їх вважалося ознакою великого розуму, кмітливості та щасливої вдачі.
Як змінна частина мови дієслово відмінюється. Проте характер його відмінювання інший, ніж, скажімо, в іменниках чи прикметниках. Якщо всі інші частини мови змінюються за відмінками й числами, а прикметник ще й за родами, то дієслово змінюється за особами й числами.

V Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Бесіда.

- Скільки дієвідмін в українській мові?
- За якими ознаками визначається залежність дієслова до дієвідміни?

2. Розглянути таблицю дієвідмін дієслів на стор. 41.

Визначити, які дієслова належать до першої, а які до другої дієвідміни.

Робота з підручником

Вивчити за підручником (п. 12., стор. 40-42) правопис особових закінчень дієслів І і ІІ дієвідмін. Виконання вправи №112.

Розподільний диктант

Виписати дієслова, виділити закінчення дієслів, визначити їх дієвідміну. Відгадати загадки.

Два брати весь вік живуть, один на одного дивляться, а до купи не зійдуться (Небо і земля).

Лежить - пищить, сяде - мовчить, хто його вб'є, той свою кров проллє. (Комар).

Учитель. Загадками перевіряли на мудрість, зрілість. Такі перевірки часто зустрічаються в сюжетах казок, балад, дум. Часто загадки використовуються як один із різновидів культурних розваг. Сьогодні цей вид фольклору також широко побутує в народі.

Робота в групах.

Загадування і відгадування загадок.

Виписати із загадок дієслова. Виділити закінчення дієслів, визначити їх дієвідміну. Слова-відповіді розібрати за будовою.

По морі, по морі золота тарілка плаває. (Сонце в небі).

День і ніч крутиться, ніхто того не помічає. (Земля і куля).

Сидить дід над водою та й киває бородою. Хто йде - не минає, за борідку ущипне. (Горох).

Лежить під хворостом дороги хвостом і солі просить (Огірок).

Стоїть хлопчик під пеньком, накрив голову брильком (Гриб).

Учитель. Українські народні загадки, як і весь фольклор, мають і виховне значення. Вони - невичерпне джерело розвитку спостережливості, уважності, кмітливості, дотепності, збагачення художньої уяви і фантазії.

6. Провідміняти дієслова відгадувати, бачити, загадувати, записати.

Лінгвістичний турнір.

Скласти 1-2 загадки, визначити вид, дієвідміну, особу, число дієслів. Виділити закінчення.

Учитель. Мова загадок здебільшого афористична, що передає всі барви народної словесності. У загадках - цих перлинках мудрості поколінь - з великою повнотою віддзеркалюється творчий геній, душевна краса, гострий розум, доброзичлива фантазія українського народу, його художня обдарованість.

VІ Закріплення вивченого матеріалу

1. Евристична бесіда

- На скільки дієвідмін поділяються дієслова в українській мові?

- Які дієслова належать до І дієвідміни, а які - до другої?

- Як визначається належність дієслова до дієвідміни?

2. Списати з дошки загадки, відгадати їх. До дієслів дібрати антонім, визначити їх дієвідміну.

Чистенькі віконця сміються до сонця,

Діточки довкола - наша люба... (школа). (І група)

 

Як зів'ється у клубок - ні голівки, ні лапок.

На нім повно колючок, він зветься... (їжачок). ( ІІ група)

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...