Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

Дамашняе заданне. Ход заняткаў. 1. Праверка дамашняга задання. 2. Разгляд асаблівасцей працы з лірычнымі вершамі. Прагляд і аналіз фрагмента відэазапісу ўрока літаратурнага чытання па вывучэнні верша“Якуба Коласа “Усход сонца” (ІІІ клас).




Дамашняе заданне.

Распрацаваць план-канспект урока па тэме ― К. Каліна. ― Красавік‖.

 

Практычныя заняткі: Асаблівасці чытання і аналізу твораў розных

жанраў


Мэты: пазнаѐ міць з асаблівасцямі чытання і аналізу твораў розных жанраў (вершаў, казак, баек), асаблівасцямі арганізацыі самастойнай працы вучняў, вiдамі заданняў падчас аналiзу твора.

 

Абсталяванне: ― Літаратурнае чытанне. 3 клас‖ (В. С. Варапаева, Т. С.  Куцанава),  ― Літаратурнае  чытанне.  2  клас‖  (А. В.  Вольскі,  І. А.  Гімпель),

― Літаратурныя зярняткі, або развіццѐ творчых здольнасцей маленькага чытача‖ (І. А.  Буторына),  ― Літаратурнае  чытанне  ў  2-4  класах:  вучэбны  наглядны дапаможнік для настаўнікаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання‖ (І. А. Буторына).

 

Ход заняткаў

1. Праверка дамашняга задання.

Правядзенне студэнтамі ўрока па тэме ― К. Каліна. ― Красавік‖. Аналіз урока, рэкамендацыі па ўдасканаленні.

2. Разгляд асаблівасцей працы з лірычнымі вершамі.

– Назавіце віды вершаў, што вывучаюцца ў пачатковых класах.

– У чым асаблівасць эпічных вершаў?

– Назавіце віды лірычных вершаў.

– Назавіце асаблівасці аналізу вершаў пейзажнай лірыкі. Як арганізоўваецца праца з мастацкім вобразам? Якія этапы вылучаюць у методыцы?

– Назавіце этэпы ўрока чытання вершаў.

Прагляд і аналіз фрагмента відэазапісу ўрока літаратурнага чытання па вывучэнні верша“Якуба Коласа “Усход сонца” (ІІІ клас).

– Як настаўнік прачытаў верш? Ці быў прапанаваны узор выразнага чытання?

– На вымаўленне якіх слоў неабходна было звярнуць асаблівую ўвагу вучняў пры працы з вершам?

– Ці правільна была арганізавана праца з вершам?

– Чаму ў вучняў не атрымалася прачытаць верш выразна?

Распрацоўка ўрока літаратурнага чытання ў ІІ класе па тэме “Васіль Жуковіч “Прыляцела восень”.

Студэнты спрабуюць самастойна вызначыць мэты ўрока:

-пазнаѐ міць з вершам Васіля Жуковіча ― Прыляцела восень‖;

-выпрацоўваць навык чытання (правільнасць, бегласць, асэнсаванасць, выразнасць);

- фарміраваць уменні працы з творам (вызначаць эмацыянальны настрой верша, ілюстраваць змест слоўнымі малюнкамі);


-раўвіваць слыхавую памяць, лагічнае і вобразнае мысленне, назіральнасць;

-выхоўваць любоў да прыроды.

Студэнты распрацоўваюць план-канспект урока.

3. Разгляд асаблівасцей працы з казкай.

– Якія віды казак вы ведаеце?

– На якія асаблівасці казкі звяртаем увагу вучняў пры яе аналізе?

Якія віды заняткаў выкарыстоўваюцца пры працы з казкай?

Прагляд і аналіз фрагмента відэазапісу ўрока літаратурнага чытання ў ІІ класе па тэме “Беларуская народная казка “Коцік Петрык і мышка”.

Падрабязна аналізуюцца віды заняткаў з казкай, якія былі выкарыстаны на ўроку.

4. Разгляд асаблівасцей працы з байкай.

– Што такое байка?

– Як арганізоўваецца праца з байкай?

Звяртаецца ўвага студэнтаў на аналiз зместу баек, раскрыццѐ алегорыi, засваенне вучнямi маралi.

– Якія этапы ўключае ўрок па вывучэнні байкі?

Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– Назавіце асаблівасці чытання i аналiзу лiрычных і эпічных вершаў (казак, баек).

Дамашняе заданне.

Распрацаваць план-канспект урока літаратурнага чытання ў ІІ класе па вывучэнні  баек  (тэма  ўрока  ―  Што  ведаеш,  аб  тым  не  пытайся.  ― Дакучлівая байка‖ ).

 

Практычныя заняткі: Праца з прыказкамі, прымаўкамі і загадкамі на ўроках мовы і літаратурнага чытання

Мэты: пазнаѐ міць з асаблівасцямі чытання i аналiзу прыказак, прымавак i загадак, магчымасцямі выкарыстання прыказак у вучэбным працэсе, асаблівасцямі працы з прыказкамі, прымаўкамі і загадкамі на ўроках беларускай мовы.

 

Абсталяванне:  ― Літаратурнае  чытанне.  2  клас‖  (А. В.  Вольскі, І. А.  Гімпель),  ― Літаратурныя  зярняткі,  або  развіццѐ  творчых  здольнасцей маленькага чытача‖ (І. А. Буторына), зборнікі прыказак і прымавак, зборнік загадак, план-канспект урока беларускай мовы для ІІ класа па тэме ― Паўтараем арфаграфію ў загадках‖.


Ход заняткаў

1. Разгляд асаблівасцей працы з прыказкамі, прымаўкамі і загадкамі на ўроках літаратурнага чытання.

– Чаму на ўроках літаратурнага чытання і беларускай мовы неабходна выкарыстоўваць прыказкі і прымаўкі?

– З якога класа мэтазгодна пачынаць працу з прыказкамі і прымаўкамі?

Якія віды працы з прыказкамі і прымаўкамі можна выкарыстоўваць на ўроках літаратурнага чытання?

Праца  з  кнігай  І. А.  Буторынай  ― Літаратурныя  зярняткі,  або  развіццѐ творчых  здольнасцей  маленькага  чытача‖  (Раздзел  ― Знаѐ мімся  з  прыказкамі  і прымаўкамі‖ ).

– Якія віды працы можна прапаноўваць з загадкамі на ўроках літаратурнага чытання?

– Як навучыць дзяцей складаць загадкі (адгадваць загадкі)?

Праца  з  кнігай  І. А.  Буторынай  ― Літаратурныя  зярняткі,  або  развіццѐ творчых  здольнасцей  маленькага  чытача‖  (Раздзел  ― Адгадвае  і  складаем загадкі‖ ).

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...