Пам’ятки самоаналізу уроку вчителем
Пам’ятки самоаналізу уроку вчителем
1. Діагностична карта виявлення ускладнень
аналізу компонентів уроку
№
з/п
| Методичні компоненти уроку
| Відчуваю
утруднен
ня
| Володію
частково
| Володію на достатньому рівні
|
1
| Аналіз навчальних програм і виділення методологічних особливостей їх реалізації на рівнях:
• академічному;
• практичному
|
|
|
|
2
| Аналіз мети уроку і наявність методичного забезпечення її реалізації на рівнях:
• академічному;
• практичному
|
|
|
|
3
| Визначення типу, структури, форми уроку і встановлення їх відповідності меті уроку
|
|
|
|
4
| Аналіз наявності методичних прийомів, що забезпечують засвоєння учнями понять, ідей, гіпотез тощо
|
|
|
|
5
| Аналіз наявності в роботі вчителя методики, що забезпечує оволодіння учнями змістом навчального матеріалу на рівнях:
• репродуктивному;
• аналітичному
• аналітичному
|
|
|
|
|
Аналіз наявності на уроці методики формування навчальних умінь та учнівських компетенцій
|
|
| -
|
7
| Методи, засоби, прийоми формування учнівських умінь (самоаналізу, самоконтролю, самооцінювання, самостійного поповнення знань тощо)
|
|
|
|
8
| Використання під час уроку методичних прийомів, що забезпечують аналіз контрольних
робіт
робіт учнями
|
|
|
|
9
| Технологія аналізу уроку відповідно до його мети
|
|
|
|
2. Пам’ятка вчителю для здійснення
самодіагностики навчальної діяльності
«Хто намагається розібратися
в позитивному та негативному на своїх уроках,
той вже досяг половини успіху».
В. Сухомлинський
5 - високий рівень; 4 - достатній рівень; 3 - середній рівень;
2-допустимий рівень; 1- низький рівень; 0-відсутність прояву
№
| Основні складові навчальної діяльності
|
|
|
|
|
|
|
1.
| Мотивація навчання, формування сталого інтересу до навчання
|
|
|
|
|
|
|
2.
| Формування загальнонавчальних умінь та навичок
|
|
|
|
|
|
|
3.
| Формування свідомої робочої дисципліни
|
|
|
|
|
|
|
4.
| Оптимальний вибір методів, прийомів навчання
|
|
|
|
|
|
|
5.
| Раціональне використання часу уроку
|
|
|
|
|
|
|
6.
| Дотримання основних дидактичних принципів навчання
|
|
|
|
|
|
|
7.
| Оптимальний вибір типу, структури уроку
|
|
|
|
|
|
|
8.
| Вивчення рівня навчальних досягнень учнів
|
|
|
|
|
|
|
9.
| Ведення тематичного обліку знань
|
|
|
|
|
|
|
10.
| Використання проблемно-пошукових методів навчання з метою розвитку пізнавальних інтересів учнів
|
|
|
|
|
|
|
11.
| Реалізація індивідуального та диференційованого підходу в навчанні
|
|
|
|
|
|
|
12.
| Реалізація виховних можливостей уроку
|
|
|
|
|
|
|
13.
| Реалізація принципів розвивального навчання
|
|
|
|
|
|
|
14.
| Організація самостійної роботи учнів
|
|
|
|
|
|
|
15.
| Використання інноваційних технологій
|
|
|
|
|
|
|
16.
| Формування навичок само- і взаємоконтролю
|
|
|
|
|
|
|
17.
| Використання дидактичного, роздавального матеріалу
|
|
|
|
|
|
|
18.
| Використання ТЗН, наочності з метою розвитку пізнавальних інтересів учнів
|
|
|
|
|
|
|
19.
| Уміння забезпечити працездатність і робочу дисципліну учнів
|
|
|
|
|
|
|
20.
| Організація робочого місця вчителя, учнів
|
|
|
|
|
|
|
21.
| Використання краєзнавчого матеріалу
|
|
|
|
|
|
|
22.
| Використання ігрових елементів
|
|
|
|
|
|
|
23.
| Здійснення міжпредметних зв'язків
|
|
|
|
|
|
|
24.
| Організація позакласної роботи
|
|
|
|
|
|
|
25.
| Психологічні основи індивідуального підходу до учнів
|
|
|
|
|
|
|
26.
| Дотримання педагогічного такту
|
|
|
|
|
|
|
27.
| Методика роботи з учнями початкового рівня навчальних досягнень
|
|
|
|
|
|
|
28.
| Вибір оптимального варіанту проведення уроку
|
|
|
|
|
|
|
29.
| Методика проведення різних типів уроку (урок-лекція, урок-семінар, урок-диспут)
|
|
|
|
|
|
|
3. Пам’ятка вчителям зі стажем до 5 років
для проведення самоаналізу уроку
I. МЕТА
- Чи чітко уявляв я собі мету перед початком уроку?
- Чи пояснив її учням?
- Чи залишалась ця мета чіткою і зрозумілою протягом усього уроку?
- Чи вважаю я мету досягнутою?
ІІ. ПОЧАТОК УРОКУ
- Чи почав я урок вчасно?
- Чи вдалося заволодіти увагою учнів?
- Чи відповідав початок уроку меті?
- Чи сподобався початок уроку учням?
III. ХІД УРОКУ
- Чи діти розуміли питання, поставлені на уроці?
- Чи вдалося мені вибудувати в логічній послідовності усі прийоми і методи на уроці?
- Чи всі учні були зацікавлені?
- Чи всі учні були задіяні?
- Чи зрозуміли учні, яким чином набуті знання застосовувати на практиці?
- Які моменти уроку були найцікавішими?
- У якій частині урок видався нецікавим?
ІV. ЗАВЕРШЕННЯ
- Чи я підкреслив результати поставленої мети в кінці уроку?
- Чи встиг я виконати заплановане?
- Чи вчасно я закінчив урок?
Оцінка параметрів уроку
№ з/п
|
Якість параметрів
| Аналіз елементів:
|
чудово
| середньо
| нижче
середнього
| незадовільно
|
| Готовність учнів
|
|
|
|
|
| Увага учнів
|
|
|
|
|
| Взаємодія учнів між собою
|
|
|
|
|
| Участь учнів
|
|
|
|
|
| Уміння міркувати, мислити
|
|
|
|
|
| Атмосфера в класі
|
|
|
|
|
| Адекватна кількість запитань
|
|
|
|
|
| Ефективність запитань
|
|
|
|
|
| Доступність пояснень
|
|
|
|
|
| Ефективність оцінки
|
|
|
|
|
| Навчальні посібники: належно використані
|
|
|
|
|
| Підсумки:
ефективність і час
|
|
|
|
|
| Обладнання
|
|
|
|
|
| Мова вчителя
|
|
|
|
|
| Зоровий контакт
|
|
|
|
|
| Ентузіазм та інтерес учителя
|
|
|
|
|
| Емоції і щирість
|
|
|
|
|
| Знання предмета
|
|
|
|
|
| Зовнішній вигляд
|
|
|
|
|
| План уроку (наявність, форма)
|
|
|
|
|
4. Пам’ятка вчителям,
які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст»
для проведення самоаналізу уроку
1. Чи відповідає мій урок програмі?
2. Чи правильно мною були визначені і розв'язані на уроці навчальні, виховні і розвиваючі завдання?
3. Чи оптимально було визначено зміст уроку, чи відповідає він завданням?
4. Що було основним, найсуттєвішим на уроці? Чи зумів я акцентувати увагу учнів на його вивченні?
5. Чи вдало визначена структура уроку?
6. Чи була організована на уроці робота із формування основних умінь, навичок, інтересів учнів?
7. Як здійснювались внутріпредметний і міжпредметний зв'язки?
8. Які методи і засоби навчання були використані на уроці? Чи були вдалими вибір і поєднання?
9. Які форми навчання (масові, групові, індивідуальні) домінували на уроці? Чи були вдалими їх вибір і поєднання?
10. Чи об'єктивно і відповідно до норм оцінені мною знання учнів?
11. Чи правильно здійснювався на уроці інструктаж, визначалися обсяг і складність домашнього завдання? Чи було воно диференційованим?
10. Що було зайвим у моїй діяльності і в діях учнів?
5. Пам’ятка вчителям,
які мають кваліфікацію «спеціаліст ІІ категорії»
Воспользуйтесь поиском по сайту: