Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

2. Характарыстыка асноўных прымет сучаснага гукавога аналітыка- сінтэтычнага метаду навучання грамаце.




2. Характарыстыка асноўных прымет сучаснага гукавога аналітыка- сінтэтычнага метаду навучання грамаце.

- Якія метады навучання грамаце вам вядомы? У чым іх спецыфіка?

- Назавіце асноўныя рысы сучаснага гукавога аналітыка-сінтэтычнага метаду навучання грамаце.

3. Знаѐ мства з перыядамі навучання грамаце.

Студэнты называюць перыяды навучання грамаце (падрыхтоўчы (далітарны), букварны (асноўны), паслябукварны). Аналізуецца працэс навучання грамаце з улікам перыядаў (з выкарыстанне вучэбнай праграмы па навучанні грамаце).

Вызначаецца, якая словаўтваральная, граматычная i арфаграфiчная прапедэўтыка ажыццяўляецца ў працэсе навучання грамаце.

4. Дэманстрацыя сучаснага ВМК па навучанні грамаце.

Студэнты знаѐ мяцца з наступнымі вучэбнымі, вучэбна-метадычнымі дапаможнікамі:

― Буквар‖  (А. К.  Клышка),  ― Пропісь  1‖  (А. К.  Клышка),  ― Пропісь  2‖ (А. К.  Клышка),  ― Пісьмо‖  (А. К.  Клышка),  ― Развіццѐ  маўленчай  дзейнасці першакласнікаў: метад. распрац. да ― Буквара‖ А. Клышкі‖ (Г. І. Верашчака, Г. М. Федаровіч),  ― Падарожжа  ад  А  да  Я‖  (А. В.  Солахаў),  ― Жывыя  літары‖  (З. М. Тамашэвіч, А. М. Якімовіч).

5. Распрацоўка фрагмента ўрока па тэме “Знаѐ мства са сказам”.

Калектыўнае вызначэнне мэт урока:


- пазнаѐ міць з паняццем ― сказ‖, асноўнымі прыметамі сказа: інтанацыйнай і сэнсавай завершанасцю сказа;

- вучыць складаць сказы да малюнкаў, будаваць схемы сказаў;

- развіваць звязнае вуснае маўленне, памяць, лагічнае мысленне;

- выхоўваць уважлівасць, актыўнасць.

Студэнты распрацоўваюць фрагмент урока (тлумачэнне новага матэрыялу). Праца па букварных старонках 4-5.

6. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

- Ахарактарызуйце прыметы сучаснага метаду навучання грамаце.

- Назавіце асноўныя задачы навучання грамаце.

- Узгадайце перыяды навучання грамаце.

5. Дамашняе заданне.

Дапрацаваць  фрагмент  урока  па  тэме  ― Знаѐ мства  са  сказам‖  (этап тлумачэння новага матэрыялу), падабраць неабходны дыдактычны і наглядны матэрыял да ўрока.

 

Практычныя заняткі: Арганізацыя і змест працы ў падрыхтоўчы перыяд навучання грамаце

Мэты: пазнаѐ міць з задачамі падрыхтоўчага перыяду навучання грамаце, са зместам заняткаў у падрыхтоўчы перыяд; патрабаваннямі да ўрока навучання грамаце ў падрыхтоўчы перыяд, яго структурай.

 

Абсталяванне: вучэбная праграма па беларускай мове для ўстаноў адукацыі  з  беларускай  мовай  навучання,  ― Буквар‖  (А. К.  Клышка),  ― Развіццѐ маўленчай дзейнасці першакласнікаў: метад. распрац. да ― Буквара‖ А. Клышкі‖ (Г. І. Верашчака, Г. М. Федаровіч).

 

Ход заняткаў

1. Праверка дамашняга задання.

Правядзенне студэнтамі фрагмента ўрока па тэме ― Знаѐ мства са сказам‖. Аналіз прагледжанага фрагмента ўрока.

2. Характарыстыка падрыхтоўчага перыяду навучання грамаце.

- Узгадайце перыяды навучання грамаце.

- Назавіце задачы падрыхтоўчага перыяду навучання грамаце.

- З якімі паняццямі адбываецца азнаямленне ў падрыхтоўчы перыяд?

(Практычнае азнаямленне дзяцей з маўленнем, тэкстам, сказам, словам, гукам, зычнымі цвѐ рдымі і мяккімі гукамі. )

Праца па “Буквары” (С. 3-9).


Студэнты разглядаюць і аналізуюць матэрыял, які прапануецца ў

― Буквары‖; знаѐ мяцца з умоўнымі абазначэннямі, якія прапануюцца ў

― Буквары‖ (схема сказа, абазначэнне слоў у сказе, зычны гук: цвѐ рды і мяккі).

3. Знаѐ мства з тыпамі ўрокаў у падрыхтоўчы перыяд навучання грамаце.

1. Урок азнаямлення са сказам.

2. Урок азнаямлення са словамі, з якіх складаецца сказ.

3. Урок азнаямлення з зычным гукам (цвѐ рдым і мяккім).

- Якія патрабаванні да ўрокаў навучання грамаце ў падрыхтоўчы перыяд вам вядомыя?

Звяртаецца ўвага студэнатаў на неабходнасць правядзення дзвюх фізкультхвілінак на ўроках у І класе.

4. Распрацоўка план-канспект урока па тэме “Сказы з двух слоў”.

Калектыўнае вызначэнне мэт урока:

- пазнаѐ міць са сказамі з двух слоў;

- вучыць складаць сказы з двух слоў і будаваць да іх схемы;

- развіваць звязнае вуснае маўленне, лагічнае мысленне, памяць;

- узбагачаць слоўнікавы запас вучняў назвамі музычных інструментаў;

- выхоўваць уважлівасць, актыўнасць. Вызначэнне структуры ўрока:

1. Паўтарэнне.

2. Вывучэнне новага матэрыялу.

3. Абагульненне.

4. Рэфлексія.

Калектыўная распрацоўка план-канспекта ўрока з выкарыстаннем дапаможніка ― Развіццѐ маўленчай дзейнасці першакласнікаў: метад. распрац. да

― Буквара‖ А. Клышкі‖ (Г. І. Верашчака, Г. М. Федаровіч).

5. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

- Назавіце асноўныя задачы падрыхтоўчага перыяду навучання грамаце.

- З якімі паняццямі вучні знаѐ мяцца ў падрыхтоўчы перыяд навучання грамаце?

6. Дамашняе заданне.

Дапрацаваць план-канспект урока па тэме ― Сказы з двух слоў‖, падабраць неабходны дыдактычны і наглядны матэрыял да ўрока.

Практычныя заняткі: Навучанне пісьму ў асноўны перыяд навучання

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...