Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

грамаце. Ход заняткаў. 1. Праца з вучэбнай праграмай па беларускай мове для ўстаноў адукацыі з беларускай мовай навучання. Вызначэнне зместу навучання пісьму ў розныя перыяды навучання грамаце.




грамаце

Мэты: пазнаѐ міць са зместам навучання пісьму ў падрыхтоўчы, букварны і паслябукварны перыяды навучання грамаце; пазнаѐ міць з сучаснымі пропісямі; ахарактарызаваць эфектыўныя метады і прыѐ мы навучання пісьму.


 

Абсталяванне: вучэбная праграма па беларускай мове для ўстаноў адукацыі з беларускай мовай навучання, пропісь 1 (А. К. Клышка), пропісь 2 (А. К. Клышка), пісьмо (А. К. Клышка), вучэбны наглядны дапаможнік

― Дэманстрацыйны набор пісьмовых літар‖ (В. І. Цірынава), плакат ― Правільная пасадка ў час заняткаў‖.

 

Ход заняткаў

1. Праца з вучэбнай праграмай па беларускай мове для ўстаноў адукацыі з беларускай мовай навучання. Вызначэнне зместу навучання пісьму ў розныя перыяды навучання грамаце.

– Якая праца па навучанні пісьму прадугледжана ў падрыхтоўчы (далітарны) перыяд навучання грамаце?

– Якая праца па навучанні пісьму прадугледжана ў букварны (асноўны) перыяд навучання грамаце?

– Якая праца па навучанні пісьму прадугледжана ў паслябукварны перыяд навучання грамаце?

– Назавіце арфаграмы, з якімі вучні прапедэўтычна знаѐ мяцца ў розныя перыяды навучання грамаце.

Звяртаецца ўвага студэнтаў на наступнае: з 2008 года ў Рэспубліцы Беларусь адменена абавязковае патрабаванне безадрыўнага пісьма. Пры гэтым пісьмо павінна заставацца звязным. Настаўнік выпрацоўвае ў вучняў навык звязнага рытмічнага напісання літар і іх злучэнняў, правільнага суаднясення літар па велічыні і нахіле.

2. Азнаямленне з сучаснымі пропісямі.

Студэнты супастаўляюць змест навучання пісьму, акрэслены ў вучэбнай праграме, з матэрыялам, які прапануецца ў пропісях.

3. Азнаямленне з асноўнымі правіламі пісьма.

1) Правільная пасадка падчас пісьма.

2) Правільнае размяшчэнне сшытка на парце.

3) Правільнае размяшчэнне ручкі ў руцэ.

Аналіз плаката ― Правільная пасадка ў час заняткаў‖.

Правядзенне студэнтамі фрагмента ўрока па азнаямленні з правіламі пісьма.

4. Характарыстыка метадаў і прыѐ маў навучання пісьму.

Прыѐ м аналізу; дэманстрацыя настаўнікам працэсу пісьма і тлумачэнне спосабаў напісання літар, складоў, слоў падчас паказу; спісванне вучнямі з гатовага ўзору; прыѐ м канструявання; прыѐ м капіравання; пісьмо ў паветры; пісьмо пад лік; прыѐ м алгарытмізацыі.


5. Распрацоўка ўрока пісьма ў асноўны перыяд навучання грамаце па тэме “Напісанне літар А, а”.

Паказ вучэбнага                  нагляднага дапаможніка                 ― Дэманстрацыйны     набор пісьмовых   літар‖,                  азнаямленне                 з метадычным каментарыем да

― Дэманстрацыйны набор пісьмовых літар‖.

 

Студэнты спрабуюць самастойна сфармуляваць мэты ўрока:

- вучыць пісаць літару а, А;

- замацаваць правіла ўжывання вялікай літары ў імѐ нах;

- развіваць зрокавую памяць, вокамер, мелкую маторыку;

- выхоўваць дысцыплінаванасць, акуратнасць.

 

Распрацоўка канспекта ўрока з улікам акрэсленых метадаў і прыѐ маў навучання пісьму.

6. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– Ахарактарызуйце змест навучання пісьму ў кожны з перыядаў навучання грамаце.

– Назавіце метады і прыѐ мы навучання пісьму.

7. Дамашняе заданне.

Дапрацаваць  канспект  урока  па тэме  ― Напісанне  літар  А,  а‖, падрыхтаваць неабходную нагляднасць, дыдактычны матэрыял для правядзення ўрока.

 

Практычныя заняткі: Развіццѐ маўлення і мыслення вучняў у перыяд

навучання грамаце

Мэты: панаѐ міць з накірункамі працы па развіцці маўлення вучняў, асаблівасцямі арганізацыі працы па па развіцці маўлення ў перыяд навучання грамаце; вызначыць і разгледзець віды заданняў, што садзейнічаюць развіццю мыслення першакласнікаў.

 

Абсталяванне: вучэбная праграма па беларускай мове для ўстаноў адукацыі  з беларускай  мовай  навучання,  ― Буквар‖  (А. К. Клышка), ― Пропісь 1‖ (А. К. Клышка), ― Пропісь 2‖ (А. К. Клышка), ― Пісьмо‖ (А. К. Клышка), відэзапіс урока навучання грамаце ў ІІ класе.

 

Ход заняткаў

1. Праверка дамашняга задання.

Правядзенне студэнтамі ўрока па тэме ― Напісанне літар А, а‖. Аналіз урока, рэкамендацыі па ўдасканаленні.


2. Аналіз накірункаў працы па развіцці маўлення вучняў у перыяд навучання грамаце.

– У якіх накірунках вядзецца праца па развіцці маўлення вучняў?

Звяртаецца ўвага студэнтаў на тое, што работа па развіцці маўлення ажыццяўляецца на кожным уроку на працягу вучэбнага года.

Згодна з вучэбнай праграме па навучанні грамаце праца па развіцці маўлення ўключае наступныя накірункі: праца над гукавой культурай мовы, работа са словам, работа над сказам і звязным маўленнем.

– Якую працу па ўдасканаленні моўных навыкаў неабходна арганізоўваць?

– Назавіце прыѐ мы гукавога аналізу і сінтэзу.

– Якія практыкаванні садзейнічаюць узбагачэнню слоўнікавага запасу вучняў?

– Назавіце прыѐ мы тлумачэння значэння слоў.

– Якія практыкаванні прымяняюцца пры працы са сказам?

– Якая праца праводзіцца па развіцці звязнага маўлення вучня ў перыяд навучання грамаце?

– Якія віды заданняў садзейнічаюць развіццю мыслення вучняў?

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...