Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

3. Аналіз “Буквара” і пропісяў.




3. Аналіз “Буквара” і пропісяў.

Студэнты аналізуюць ― Буквар‖, Пропісь 1‖, ― Пропісь 2‖, ― Пісьмо‖.

На канкрэтных букварных старонках разглядаецца магчымасць выкарыстання практыкаванняў, якія былі акрысліны студэнтамі (на канкрэтных прыкладах).

Разглядецца арганізацыя працы па развіцці маўлення і мыслення вучняў на ўроках навучання пісьму, віды заданняў, якія прапануюцца ў пропісях.

4. Прагляд відэазапісу ўрока па тэме “Гук [ч]. Літары Ч, ч”.

Аналіз урока (у аспекце працы па развіцці маўлення вучняў):

– Ці была прадстаўлена на ўроку праца па развіцці маўлення вучняў? На якіх этапах урока?

– Якім чынам настаўнік арганізаваў працу па знаѐ стве з новым гукам?

Якія прыѐ мы былі выкарыстаны для выпрацоўкі гукавой культуры маўлення?

– Як была праведзена слоўнікавая праца? Якія спосабы тлумачэння значэння слоў выкарыстоўваў настаўнік?

– Якая праца ў аспекце развіцця маўлення не была рэалізавана на ўроку?

Што можна дадаць?

5. Распрацоўка ўласных планаў-канспектаў урокаў па тэме “Гукі [п], [п’]. Літары П, п”.

Праверка і абмеркаванне распрацаваных планаў-канспектаў урока.

6. Падвядзенне вынікаў заняткаў.


– Назавіце накірункі працы па развіцці маўлення вучняў у перыяд навучання грамаце?

– Што прадугледжвае праца па выпрацоўцы гукавой культуры мовы?

– Як арганізоўваецца работа над словам у перыяд навучання грамаце?

– Назавіце віды практыкаванняў па рабоце над сказам.

– Якія практыкаванні садзейнічаюць развіццю звязнага маўленння першакласнікаў?

Якія віды заданняў садзейнічаюць развіццю мыслення вучняў?

7. Дамашняе заданне.

Падабраць неабходны дыдактычны і наглядны матэрыял да ўрока па тэме

― Гукі [п], [п’]. Літары П, п‖.

 

Практычныя заняткі: Якасці паўнацэннага навыку чытання і шляхі

яго выпрацоўкі

Мэты: пазнаѐ міць з этапамі фарміравання навыку чытання, якасцямі паўнацэннага навыку чытання, прыѐ мамі выпрацоўкі правільнага, беглага, свядомага і выразнага чытання, асноўнымі сродкамі, што забяспечваюць выразнасць чытання; пазнаѐ міць са спосабамі праверкі і ўліку уменняў i навыкаў чытання.

 

Абсталяванне: вучэбная праграма па літаратурным чытанні для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай мовай навучання, ― Літаратурнае чытанне. 2 клас‖ (І. А. Гімпель), часопіс ― Пачатковая школа‖ (2012 г. № 3; 2014

№ 3).

 

Ход заняткаў

1. Разгляд і аналіз этапаў фарміравання навыку чытання.

– Колькі этапаў фарміравання навыкаў чытання вылучаюць у методыцы?

Студэнты характарызуюць кожны з названых этапаў фарміравання навыку чытання.

2. Разгляд якасцей паўнацэннага навыку чытання.

Студэнты запісваюць праграмныя патрабаванні да чытання вучняў (па гадах навучання).

– Якімі якасцямі характарызуецца навык чытання?

– Ахарактарызуйце прыѐ мы навучання правільнаму чытанню.

– Назавіце віды заняткаў і прыѐ мы, якія дапамагаюць выпрацоўцы бегласці чытання.

Выкарыстанне  практыкаванняў  для  развіцця  бегласці  чытання:  ― Фініш‖,

― Буксір‖, ― Не прапусці памылкі‖, ― Рэгулюем гучнасць‖, ― Маланка‖.


– Сфармулюйце патрабаваннi да свядомасцi чытання. Якія віды заняткаў дапамагаюць выпрацоўцы свядомасці чытання?

– Ахарактарызуйце сродкі выразнасці чытання (дыханне, дыкцыя, лагiчны нацiск, лагiчныя i псiхалагiчныя паўзы, тон i тэмп чытання, iнтанацыя) і прыѐ мы навучання выразнаму чытанню і маўленню.

Разгляд практыкаванняў для выпрацоўкі правільнага дыхання і артыкуляцыі гукаў:

― Кантралюем дыханне‖, ― Усмешка‖, ― Каша кіпіць‖, ― Расці вялікі! ‖,

― Лыжнік‖,  ― Гусі  ляцяць‖,  ― Мыльныя  бурбалкі‖,  ― Дзьмухавец‖,  ― Паветраны шарык‖,  ― Патушы  свечку‖,  ― Аса‖,  ― Рэха‖,  ― Гук  за  мячом‖,  гульня  ― Гукавы тэніс‖, ― Вецер‖.

– Чаму свядомасць чытання з’яўляецца галоўнай умовай выразнасці чытання і наадварот?

3. Прагляд відэазапісу ўрока літаратурнага чытання ў ІІ класе па тэме “Васіль Хомчанка “Гузік”.

Аналіз урока па наступным плане: Які тэкст чытаўся на ўроку?

Як настаўнік выпраўляў памылкі вучняў пры чытанні? Калі і якім чынам тлумачыліся незразумелыя словы?

Якія віды работы над асэнсаваннем тэксту выкарыстоўваў настаўнік? Якія прѐ мы выразнага чытання былі выкарыстаны?

Якая абагульняльная гутарка была праведзена?

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...