Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

2. Распрацоўка фрагмента ўрока літаратурнага чытання ў ІІ класе па тэме “Скорагаворкі. Загадкі. Прыказкі”.




2. Распрацоўка фрагмента ўрока літаратурнага чытання ў ІІ класе па тэме “Скорагаворкі. Загадкі. Прыказкі”.

Студэнты разглядаюць паслядоўнасць працы над загадкай, прыказкамі; распрацоўваюць фрагмент урока па знаѐ мстве з загадкамі, прыказкамі з выкарыстаннем падручніка ― Літаратурнае чытанне. 2 клас‖ (А. В. Вольскі, І. А. Гімпель).

3. Разгляд асаблівасцей працы з прыказкамі, прымаўкамі і загадкамі на ўроках беларускай мовы.

– Калі і як могуць быць выкарыстаны прыказкі, прымаўкі на ўроках беларускай мовы?

– Пры вывучэнні якіх тэм можна выкарыставаць загадкі на ўроках беларускай мовы?

Аналіз распрацаванага плана-канспекта ўрока беларускай мовы для ІІ класа ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з рускай мовай навучання па тэме

― Паўтараем арфаграфію ў загадках‖.

4. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– Назавіце віды працы з прыказкамі і прымаўкамі на ўроках літаратурнага чытання і беларускай мовы.

– Назавіце віды працы з загадкамі на ўроках літаратурнага чытання і беларускай мовы.

5. Дамашняе заданне.


Дапрацаваць, удасканаліць фрагмент урока літаратурнага чытання па тэме ― Скорагаворкі. Загадкі. Прыказкі‖.

 

 

Практычныя заняткі: Задачы і арганізацыя пазакласнага чытання ў

пачатковых класах

Мэты: пазнаѐ міць задачамі пазакласнага чытання, формамі арганізацыі пазакласнага чытання, этапамі фарміравання чытацкай самастойнасці вучняў, задачамі кожнага з этапаў; разгледзіць формы арганізацыі ўліку самастойнага чытання вучняў, прыѐ мы актывізацыі і заахвочвання пазакласным чытаннем.

 

Абсталяванне: вучэбныя праграмы па літаратурным чытанні для ўстаноў адукацыі  з  беларускай  і  рускай  мовамі  навучання,  ― Пазакласнае  чытаннеў  2 класе: вучэбна-метадычны дапаможнік для настаўнікаў устаноў агульнай сярэдняй  адукацыі  з  беларускай  мовай  навучання‖  (І. А.  Буторына),  ― Зборнік апавяданняў для пазакласнага чытання вучняў пачатковай школы: для малодшага школьнага ўзросту‖ (Л. Ф. Кузняцова, Н. У. Антонава).

 

Ход заняткаў

1. Вызначэнне мэт і задач урокаў пазакласнага чытання.

– Сфармулюйце мэты і задачы пазакласнага чытання ў І-ІV класах.

– Пазанѐ мцеся з праграмнымі патрабаваннямі па пазакласным чытанні для І-ІV класаў.

Студэнты аналізуюць вучэбныя праграмы па літаратурным чытанні для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучаннямі, адзначаюць адрозненні, прасочваюць паслядоўнасць у пашырэнні ведаў вучняў, якія яны набываюць у працэсе самастойнага чытання ад класа да класа, ступенчатасць у фарміраванні навыкаў, што забяспечваюць самастойнасць дзіцячага чытання.

– Якія этапы ў арганізацыі пазакласным чытаннем вылучаюць? Назавіце задачы кожнага з этапаў.

– Укажыце асноўныя формы арганізацыі пазакласнага чытання.

– Назавіце найбольш мэтазгодныя спосабы ўліку пазакласнага чытання.

– Якія прыѐ мы неабходна выкарыстоўваць для заахвочвання пазакласным чытаннем?

– Якія асноўныя патрабаванні да адбору літаратуры для заняткаў пазакласным чытаннем?

Дэманстрацыя наступных кніг:


― Зборнік апавяданняў для пазакласнага чытання вучняў пачатковай школы: для малодшага школьнага ўзросту‖ (Л. Ф. Кузняцова, Н. У. Антонава);

― Пазакласнае  чытаннеў  2  класе:  вучэбна-метадычны  дапаможнік  для настаўнікаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай мовай навучання‖ (І. А. Буторына),

2. Распрацоўка планаў-канспектаў урокаў пазакласнага чытання.

Праца студэнтаў у групах.

Распрацоўка планаў канспектаў урокаў па наступных тэмах:

1 група  –  урок  пазакласнага  чытання  ў  2  класе  ― У  госці  да  лясных жыхароў…‖

2 група – урок пазакласнага чытання ў 3 класе ― У мяшку вялізны звязак новых Васілѐ вых казак‖ (па казках Васіля Віткі).

3 група – урок пазакласнага чытання ў 4 класе  ― Мама і мы‖.

3. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– Назавіце этапы фарміравання чытацкай самастойнасці вучняў, задачы кожнага з этапаў.

– Назавіце формы арганiзацыі і кіраўніцтва пазакласным чытаннем ў пачатковых класах.

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...