Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

4. Падвядзенне вынікаў заняткаў.




4. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– Назавіце асноўныя метады i прыѐ мы навучання беларускай мове на І ступені атрымання агульнай сярэдняй адукацыі.

 

 

Практычныя заняткі: Урок беларускай мовы

Мэты: пазнаѐ міць з тыпамі ўрокаў беларускай мовы, іх структурнымі кампанентамі, асаблiвасцямі пабудовы ўрока ў залежнасцi ад зместу, тэмы, этапаў навучання, падрыхтоўкi вучняў, патрабаваннямі да ўрокаў граматыкi i правапiсу; пазнаѐ міць з нагляднымі дапаможнiкамі, тэхнiчнымі сродкамі навучання i дыдактычным матэрыял, прыѐ мамі іх выкарыстання на ўроках беларускай мовы.

 

Абсталяванне: вучэбныя праграмы па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання,

― Камплект апорна-аналітычных табліц па беларускай мове па тэмах ― Назоўнік‖,

― Дзеяслоў‖,   ― Прыметнік‖,   ― Займеннік‖   для  пачатковых  класаў агульнаадукацыйных устаноў‖ (В. І. Свірыдзенка), праграмна-метадычны комплекс ― Беларуская лексіка‖ (электронны рэсурс) (І. М. Васільева).

 

Ход заняткаў

1. Разгляд традыцыйных тыпаў урокаў беларускай мовы.

– Якія тыпы ўрокаў навучання мове вылучаюць у методыцы ў залежнасці ад дыдактычнай мэты?

– Якая асноўная мэта ўрока вывучэння новага матэрыялу? Назавіце структурныя кампаненты гэтага ўрока.

– Якім чынам мэтазгодна ажыццяўляць прэзентацыю новага матэрыялу?

– Сфармулюйце патрабаванні да правядзення ўрока вывучэння новага матэрыялу.

– Якая асноўная мэта ўрока замацавання ведаў і ўменняў? Назавіце структурныя кампаненты гэтага ўрока.

– Якія віды практыкаванняў неабходна выкарыстоўваць на ўроках замацавання ведаў і ўменняў?

– З якой мэтай праводзяцца ўрокі паўтарэння і абагульнення вывучанага? Як часта праводзяцца такія ўрокі? Назавіце структурныя кампаненты ўрока паўтарэння і абагульнення вывучанага.


– Які ўрок называецца камбінаваным? Назавіце структурныя кампаненты камбінаванага ўрока.

– З якой мэтай праводзяцца ўрокі кантролю і ацэнкі ведаў і ўменняў вучняў? Калі праводзяцца такія ўрокі?

– Як часта праводзяцца ўрокі развіцця звязнага маўлення ў пачатковай школе? (Студэнты звяртаюцца да вучэбнай праграмы па беларускай мове. )

2. Разгляд нетрадыцыйных тыпаў урокаў беларускай мовы і іншых форм навучання беларускай мове.

– Назвіце вядомыя вам нетрадыцыйныя тыпы ўрокаў. У чым іх адрозненне ад традыцыйных? Як яны суадносяцца з традыцыйнымі тыпамі ўрокаў?

– Якія формы навучання беларускай мове вам вядомы?

– Якія факультатыныя заняткі па беларускай мове праводзяцца ў пачатковай школе?

– Якую пазакласную працу па прадмеце беларускай мова можна праводзіць у пачатковай школе?

3. Патрабаванні да сучаснага ўрока беларускай мовы.

– Сфармулюйце дыдактычныя патрабаванні да ўрока беларускай мовы.

– Назавіце псіхалагічныя патрабаванні да ўрока беларускай мовы.

– Укажыце санітарна-гігіенічныя патрабаванні да ўрока беларускай мовы.

4. Дэманстрацыя наглядных дапаможнiкаў, тэхнiчных сродкаў навучання i дыдактычнага матэрыялу, які мэтазгодна выкарыстоўваць на ўроках беларускай мовы.

Студэнтам дэманструюцца наступныя наглядныя дапаможнiкі, тэхнiчныя сродкі навучання:

― Камплект  апорна-аналітычных  табліц  па  беларускай  мове  па  тэмах

― Назоўнік‖,  ― Дзеяслоў‖,  ― Прыметнік‖,  ― Займеннік‖  для  пачатковых  класаў агульнаадукацыйных устаноў‖ (В. І. Свірыдзенка);

праграмна-метадычны комплекс ― Беларуская лексіка‖ (электронны рэсурс) (І. М. Васільева).

Каменціруецца магчымасць і мэтазгоднасць выкарыстання названых сродкаў навучання на ўроках беларускай мовы пры вывучэння розных тэм.

5. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– Назавіце тыпы ўрокаў беларускай мовы і іх структурныя кампаненты.

– Сфармулюйце патрабаванні да сучаснага ўрока беларускай мовы.

6. Дамашняе заданне.

Паўтарыць лекцыйны матэрыял па тэме ― Методыка вывучэння асноў фанетыкі і графікі. Фарміраванне афаграфічнага навыку пры вывучэнні фанетыкі‖.


 

Практычныя заняткі: Методыка вывучэння асноў фанетыкі і графікі. Фарміраванне афаграфічнага навыку пры вывучэнні фанетыкі Мэты: пазнаѐ міць са зместам навучання фанетыкі і графікі на І ступені

атрымання агульнай сярэдняй адукацыі, арганізацыяй працы па развіцці маўлення і мыслення дзяцей пры вывучэнні асноў фанетыкі і графікі.

 

Абсталяванне: вучэбная праграма па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай мовай навучання, ― Беларуская мова. 2 клас‖  (І. І.  Паўлоўскі,  Л. Ф.  Леўкіна),  ― Беларуская  мова.  2  клас‖ (В. І. Свірыдзенка).

 

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...