Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

Ход заняткаў. 1. Аналіз вучэбнай праграмы па беларускай мове  для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай мовай навучання.




Ход заняткаў

1. Аналіз вучэбнай праграмы па беларускай мове  для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай мовай навучання.

– У якім класе вывучаецца раздзел ― Гукі імовы. Літары‖?

– Чаму гэты раздзел вывучаецца адным з першым? У якой узаемасувязі знаходзіцца фанетыка з іншымі ўзроўнямі мовы?

– Якое значэнне мае вывучэнне фанетыкі і графікі на І ступені атрымання агульнай сярэдняй адукацыі?

– Які матэрыял па фанетыцы вывучаецца ў пачатковай школе?

– Якія арфаграмы засвойваюць вучні ў сувязі з вывучэннем фанетыкі?

– Ахарактарызуйце працу па развіцці маўлення і мыслення дзяцей пры вывучэнні асноў фанетыкі і графікі.

2. Разгляд і аналіз падручнікаў па беларускай мове для ІІ класа ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

Студэнты праглядаюць падручнікі для ІІ класа (знаѐ мяцца з тэарэтычным матэрыялам, які прапануецца, са зместам практыкаванняў).

3. Прагляд і аналіз відэазапісу ўрока беларускай мовы ў ІІ класе па тэме “Націск”.

Перад праглядам відэазапісу студэнты калектыўна вызначаюць мэты ўрока.

– Якія міжпрадметныя сувязі былі рэалізаваны на ўроку?

– Як навучыць дзяцей уменню вызначаць націск у слове? Якія прыѐ мы навучання вызначэнню націску выкарыстоўваў настаўнік?

– На вывучэнне якога матэрыялу на ўроку было адведзена мала часу? Як можна было арганізаваць працу?


– Ці была прадстаўлена на ўроку праца па развіцці маўлення вучняў?

– Праца над якой арфаграмай была прадстаўлена на ўроку?

– Як прадстаўлена праца са слоўнікавым словам?

4. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– Назавіце асноўныя паняцці, якія засвойваюць вучні падчас вывучэння раздзела ― Гукі мовы і літары‖.

У чым заключаецца тэарэтычнае і практычнае значэнне вывучэння фанетыкі?

5. Дамашняе заданне.

Паўтарыць лекцыйны матэрыял па тэме ― Метадычныя асновы фарміравання граматычных і словаўтваральных паняццяў. Фарміраванне афаграфічнага навыку пры вывучэнні элементаў граматыкі і словаўтварэння‖.

 

 

Практычныя заняткі: Метадычныя асновы фарміравання граматычных і словаўтваральных паняццяў. Фарміраванне афаграфічнага навыку пры вывучэнні элементаў граматыкі і

словаўтварэння

Мэты: пазнаѐ міць з метадычнымі прыѐ мамі эфектыўнага засваення граматычных паняццяў, словаўтваральнымі i граматычнымі практыкаваннямі, iх тыпы i прызначэннем, методыкай правядзення на розных этапах засваення паняццяў.

 

Абсталяванне: вучэбная праграма па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай мовай навучання, падручнікі па беларускай мове для ІІІ-ІV класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання, ― Скланенне назоўнікаў. 4 клас: сшытак- трэнажор‖  (В. І.  Свірыдзенка),  ― Скланенне  прыметнікаў.  4  клас:  сшытак- трэнажор‖  (В. І.  Свірыдзенка),  ― Скланенне  дзеясловаў.  4  клас:  сшытак- трэнажор‖ (В. І. Свірыдзенка).

 

Ход заняткаў

1. Разгляд тэарэтычных пытанняў па асаблівасцях вывучэння граматычных і словаўтваральных паняццяў у пачатковай школе.

Аналіз вучэбнай праграмы па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай мовай навучання.

– З якімі граматычнымі і словаўтваральнымі паняццямі знаѐ мяцца вучні на І ступені атрымання агульнай сярэдняй адукацыі?


– У чым заключаецца агульнаадукацыйнае і выхаваўчае, тэарэтычвае і практычнае значэнне вывучэння граматыкі?

– Чаму вывучэнне граматычных паняццяў выклікае ў малодшых школьнікаў значныя цяжкасці?

– Як адбываецца працэс фарміравання моўных паняццяў?

– Назавіце метадычныя ўмовы эфектыўнасці засваення граматычных паняццяў.

Назавіце віды граматычных практыкаванняў.

– У чым карысць граматычнага разбору слоў і сказаў?

– Якімі спосабамі трэба праводзіць розныя віды граматычнага разбору (асобнага слова і сказа)?

– З якіх этапаў складаецца работа над граматычнымі памылкамі і як яна праводзіцца?

2. Аналіз падручнікаў па беларускай мове для ІІІ-ІV класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

Студэнты аналізуюць падручнікі. Арганізоўваецца гутарка па наступных пытаннях:

– Якія віды граматычнага разбору прапануюцца ў падручніках?

– Які моўны матэрыял трэба выкарыстоўваць для граматчынага разбору?

– Пазнаѐ мцеся  па  падручніку  з  практыкаваннямі  па  тэме  ― Род прыметніка‖. Якія з іх тэарэтыка-пазнавальныя, а якія – правапісныя (марфолага-арфаграфічныя)?

– Пазнаѐ мцеся  па  падручніку  з  практыкаваннямі  па  тэме  ― Спражэнне дзеяслова‖. Якія з гэтых практыкаванняў граматычныя (тэарэтыка- пазнавальныя), а якія – арфаграфічныя (практычныя)?

3. Дэманстрацыя сшыткаў-трэнажораў:

― Скланенне назоўнікаў. 4 клас‖.

― Скланенне прыметнікаў. 4 клас‖.

― Скланенне дзеясловаў. 4 клас‖.

Студэнты аналізуюць прапанаваныя сшыткі, вызначаюць, якія віды практыкаванняў прадстаўлены, якія заданні яны змяшчаюць. Вызначэнне найбольш эфектыўных практыкаванняў.

Студэнтам прапануецца самастойна распрацаваць розныя віды граматычных практыкаванняў па тэме ― Скланенне назоўнікаў‖.

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...