Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

5. Дамашняе заданне. Практычныя заняткі: Методыка вывучэння элементаў марфалогіі ў пачатковых класах. Фарміраванне афаграфічнага навыку пры вывучэнні




5. Дамашняе заданне.

Дапрацаваць план-канспект урока (па тэмах ― Правапіс прыставак на з-, с-― або ― Правапіс прыставак аб-, ад-, над-, аб-‖ ), падабраць неабходны дыдактычны і наглядны матэрыял.

 

 

Практычныя заняткі: Методыка вывучэння элементаў марфалогіі ў пачатковых класах. Фарміраванне афаграфічнага навыку пры вывучэнні

часцін мовы

Мэты: пазнаѐ міць з задачамі і зместам працы па вывучэнні часцін мовы ў пачатковых класах, сістэмай вывучэння назоўніка, прыметніка, дзеяслова, займенніка, прыслоўя, прыназоўніка і злучніка.

 

Абсталяванне: вучэбныя праграмы па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання, падручнікі па беларускай мове для ІІ-ІV класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай  і  рускай  мовамі  навучання,  ― Камплект  апорна-аналітычных  табліц па  беларускай  мове  па  тэмах  ― Назоўнік‖,  ― Дзеяслоў‖,  ― Прыметнік‖,

― Займеннік‖  для  пачатковых  класаў  агульнаадукацыйных  устаноў‖  (В. І. Свірыдзенка),  ― Скланенне  назоўнікаў.  4  клас:  сшытак-трэнажор‖ (В. І. Свірыдзенка),  ― Скланенне  прыметнікаў.  4  клас:  сшытак-трэнажор‖  (В. І. Свірыдзенка),  ― Скланенне  дзеясловаў.  4  клас:  сшытак-трэнажор‖ (В. І. Свірыдзенка).

 

Ход заняткаў

1. Праверка дамашняга задання.


Студэнты праводзяць распрацаваныя ўрокі па наступных тэмах:

― Правапіс прыставак на з-, с-―,

― Правапіс прыставак аб-, ад-, над-, аб-‖.

2. Аналіз вучэбных праграм па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

– Сфармулюйце асноўныя задачы вывучэння часцін мовы ў пачатковых класах.

Пазнаѐ мцеся з раздзелам ― Слова‖ ў вучэбнай праграме.

– З якім самастойнымі часцінамі мовы знаѐ мяцца вучні пачатковых класаў? Ці аднолькавы матэрыял прапануецца для засваення вучням устаноў адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання?

– З якім службовымі часцінамі мовы знаѐ мяцца вучні?

– Ахарактарызуйце сістэму вывучэння назоўніка. Якая праца па вывучэнні назоўніка прадугледжана ў кожным з класаў?

– У якой сістэме вывучаецца прыметнік?

– Ахарактарызуйце змест і паслядоўнасць працы над дзеясловам.

– У якім класе прадугледжана вывучэнне займенніка і прыслоўя? Які матэрыял прапануецца для засваення?

– Ахарактарызуйце методыку працы над прыназоўнікам у пачатковых класах.

– Калі вучні знаѐ мяцца са злучнікам? Ці прадугледжана ўвядзенне паняцця ― злучнік‖?

– З якімі арфаграмамі знаѐ мяцца вучні пачатковых класаў у сувязі з ввывучэннем часцін мовы?

3. Аналіз падручнікаў па беларускай мове для ІІ-ІV класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

Студэнты знаѐ мяцца з відамі і зместам практыкаванняў па вывучэнні часцін мовы, што прапануюцца ў падручніках па беларускай мове.

4. Распрацоўка планаў-канспектаў урокаў.

Студэнты індывідуальна распрацоўваюць план-канспект урока. 1 варыянт – па тэме ― Род назоўніка‖.

2 варыянт – па тэме ― Змяненне прыметніка па ліках‖.

3 варыянт – па тэме ― Цяперашні, будучы і прошлы час дзеяслова‖.

5. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– Якія часціны мовы вывучаюць вучні пачатковых класаў?

– Назавіце задачы вывучэння часцін мовы на І ступені атрымання агульнай сярэдняй адукацыі.

6. Дамашняе заданне.


Дапрацаваць план-канспект  урока  (па  тэмах  ― Род  назоўніка‖,  ― Змяненне прыметніка па ліках‖, ― Цяперашні, будучы і прошлы час дзеяслова‖ ), падабраць неабходны дыдактычны і наглядны матэрыял, падрыхтаваць свае практыкаванні для замацавання.

 

 

Практычныя заняткі: Вывучэнне элементаў сінтаксісу і пунктуацыі ў

пачатковых класах

Мэты: пазнаѐ міць з задачамі, зместам і сістэмай працы па вывучэнні элементаў сінтаксісу ў пачатковых класах, вучыць распрацоўваць урокі па сінтаксісе.

 

Абсталяванне: вучэбныя праграмы па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання, падручнікі па беларускай мове для ІІ-ІV класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

 

Ход заняткаў

1. Аналіз вучэбных праграм па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

– Сфармулюйце асноўныя задачы вывучэння сінтаксісу ў пачатковых класах.

– Пазнаѐ мцеся з раздзелам ― Сказ‖ у вучэбнай праграме.

– Ці аднолькавы матэрыял прапануецца для засваення вучням устаноў адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання? Якая колькасць гадзін адводзіцца на вывучанне радзела ― Сказ‖ у кожным класе пачатковай школе ва ўстановах агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай (рускай) мовай навучання?

– Які сінтаксічны матэрыял прапануецца для засваення ў ІІ-ІV класах?

– Якія сiнтаксiчныя веды, уменнi i навыкi, павiнны набыць вучнi пры засваеннi часцiн мовы?

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...