Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

4. Падвядзенне вынікаў заняткаў.




4. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– У чым цяжкасці засваення граматычных паняццяў малодшымі школьнікамі?

– Назавіце этапы работы над граматычнымі паняццямі.

5. Дамашняе заданне.


Паўтарыць лекцыйны матэрыял па тэме ― Вывучэнне марфемнага складу слова. Фарміраванне арфаграфічнага навыку пры вывучэнні марфемнага складу слова‖.

 

 

Практычныя заняткі: Вывучэнне марфемнага складу слова.

Фарміраванне арфаграфічнага навыку пры вывучэнні марфемнага складу слова

Мэты: пазнаѐ міць са значэннем і задачамі працы па вывучэнні марфемнага складу слова на І ступені атрымання агульнай сярэдняй адукацыі, сістэмай вывучэння марфемнага складу слова ў пачатковых класах.

 

Абсталяванне: вучэбныя праграмы па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання, падручнікі па беларускай мове для ІІ-ІІІ класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

 

Ход заняткаў

1. Аналіз вучэбных праграм па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

– З якога класа пачынаецца вывучэнне марфемнага складу слова?

– У якім класе вывучаецца падраздзел ― Састаў слова‖? Ці ѐ сць адрозненні ў школах з беларускай і рускай мовамі навучання?

– Знайдзіце ў вучэбнай праграме, якія ўменні вучняў патрабуецца выпрацаваць у працэсе вывучэння падраздзела ― Састаў слова‖.

– У чым заключаецца значэнне працы над марфемным складам слова?

– Сфармулюйце задачы працы па вывучэнні марфемнага складу слова ў пачатковых класах.

– У якой паслядоўнасці арганізуецца праца па вывучэнні значымых частак слова ў школах з беларускай (рускай) мовай навучання?

– Раскажыце, як пазнаѐ міць вучняў з паняццямі, звязанымі з марфемнай структурай слова.

2. Аналіз падручнікаў па беларускай мове для ІІ-ІІІ класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

Студэнты аналізуюць падручнікі, вызначаюць, які тэарэтычны і практычны матэрыял прапануецца.

3. Распрацоўка плана-канспекта ўрока беларускай мовы па тэме

― Роднасныя словы. Корань слова‖ (3 клас).


Студэнты калектыўна вызначаюць мэты ўрока, распрацоўваюць план- канспект урока.

4. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– У якой сістэме прапануецца вывучэнне марфемнага складу слова ў пачатковых класах?

Чаму ў школах з беларускай мовай навучання аснова слова разглядаецца ў ІІ класе? Для чаго неабходна навучыць дзяцей вызначаць аснову слова?

5. Дамашняе заданне.

Распрацаваць план-канспект урока па тэме: 1 група – ― Канчатак слова‖ (2 клас),

2 група – ― Прыстаўка‖ (3 клас),

3 група – ― Суфікс‖ (3 клас).

Падабраць неабходны дыдактычны і наглядны матэрыял да ўрока.

 

 

Практычныя заняткі: Вывучэнне марфемнага складу слова.

Фарміраванне арфаграфічнага навыку пры вывучэнні марфемнага складу слова

Мэты: пазнаѐ міць з асаблівасцямі выпрацоўкі арфаграфiчнага навыку на аснове засваення марфемнай будовы слова, відамі практыкаванняў для вывучэння марфемнай будовы слова і выпрацоўкі арфаграфічных навыкаў.

 

Абсталяванне: вучэбныя праграмы па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання, падручнікі па беларускай мове для ІІ-ІІІ класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

 

Ход заняткаў

1. Праверка дамашняга задання.

Студэнты праводзяць распрацаваныя ўрокі па наступных тэмах: 1 група – ― Канчатак слова‖ (2 клас),

2 група – ― Прыстаўка‖ (3 клас),

3 група – ― Суфікс‖ (3 клас).

Аналіз урокаў, парады па ўдасканаленні.

2. Аналіз падручнікаў па беларускай мове для ІІ-ІІІ класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.


– Які матэрыял па арфаграфіі прапануцца для засваення вучням пачатковых класаў у сувязі з вывучэннем марфемнага складу слова?

– Якія віды практыкаванняў для вывучэння марфемнай будовы слова і выпрацоўкі арфаграфічных навыкаў прадстаўлены ў падручніках? Ці дастатковая колькасць практыкаванняў прапануецца ў падручніках?

Студэнты знаходзяць у падручніках розныя віды практыкаванняў па вывучэнні марфемнага складу слова, аналізуюць іх змест.

3. Распрацоўка планаў-канспектаў урокаў па тэмах “Правапіс прыставак на з-, с-“, “Правапіс прыставак аб-, ад-, над-, аб-”.

Кожны студэнт распрацоўвае план-канспект урока індывідуальна.

4. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

– Назавіце арфаграмы, якія засвойваюць вучні пачатковых класаў у сувязі з вывучэнне марфемнага складу слова.

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...