Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

  (Народна творчість). Хід уроку.   І Організаційний момент.   ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.   ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.




    Тема. Дієслово як частина мови: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Особливі форми дієслова(загальне значення).

      Мета: поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, його морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні; ознайомити їх із особовими формами дієслова; формувати уміння учнів розрізняти дієслово та дієслівні форми дієприкметник та дієприслівник. Донести до школярів відомості про калину як національний символ, опоетизований в усній народній творчості й художній літературі, розповісти про практичне її використання нашими предками, отже, поповнити учнівські знання про минуле нашого народу, його звичаї та традиції.

    Обладнання: таблиця, інтерактивна дошка, ілюстрований матеріал, картки для індивідуальної роботи, презентація, карта подорожі.

    Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

    Епіграф:

    " Без верби і калини немає України"

                           (Народна творчість)

Хід уроку

    І Організаційний момент

    Учитель. Доброго дня, мої любі діти! Рада знову бачити вас. Погляньте один одному у вічі, усміхніться, візьміться за руки, відчуйте підтримку один одного і тепло долонь.
Щира посмішка та тепло долонь - найкращий захист від хвилювання. Щоб відпустити тривогу, давайте полинемо у наш куточок спокою, де на лісовій галявині горить на сонці червоний кущ калини, який приваблює зір кожного прохожого.

    ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

    ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

(Звучить мелодія народної пісні «При долині кущ калини»).

Учитель. Вивчаючи тему " Дієслово як частина мови", сьогодні ви, учні, поглибите свої знання про морфологічні ознаки та синтаксичну роль дієслова. Одноразово збагатите своє мовлення народним фольклором про образ-символ калину " Без верби і калини нема України", - каже образне народне слово.

    Росте калина по тісних лісах, в гаях і дібровах. на схилах, на узліссях і лісових галявинах, її й біля хати садять. Калина коло хати - здавна найперша ознака оселі українця. Існував гарний звичай, який, на жаль, вже починають забувати. Біля щойно зведених осель на примітному місці в першу чергу висаджують калину. Калина - символ надійного життєвого опертя, родинного благополуччя й достатку.

    ІV Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

    Сьогодні, учні, ми вирушаємо в уявну подорож " Зустріч з калинною".

    (На дошці карта з вказаними зупинками).

    На кожній зупинці ви одержуватимете граматичне завдання. Виконавши завдання, матимете змогу продовжити подорож (кожне завдання оцінюється балами). Отже, вирушаємо в подорож! Всі уважно слухайте завдання. (Клас поділено на команди " Калина" і " Вербичка" )

    З упинка " Творча". Із прислів’їв, записаних на дошці, команда " Калина" виписує дієслова, що означають дію. Команда " Вербичка" - дієслова, що означають стан.

    1. Весною зелений вінок одягла,

    А потім той цвіт

    На червоне намисто міняє.

    Як вона зветься? Хто відгадає? (Калина).

    2. Любуйся калиною коли цвіте, а дитиною - коли росте.

    3. Похолодало, риба не ловиться, калина у цвіт убирається.

    Обидві команди відповідають на запитання:

    -Яка частина мови називається дієсловом?

    -Що означає дієслово? На які питання відповідає?

    -Як змінюється дієслово? Відповідь проілюструйте прикладами.

    -Що ви дізналися в попередніх класах про дієслово?

    Робота з підручником.

    Розгляньте таблицю на сторінці 17. Запам’ятайте форми дієслова, їх значення й граматичні ознаки. Розкажіть за таблицею про кожну форму дієслова.

    Учитель. Обидві команди добре впорались із завданням. Тепер ми вирушаємо до зупинки " Кмітливих".

    Міні-диктант.

    Стоїть півень над водою з червоною головою. У лісі-пралісі почервонілі хустки висять. У вінку червонолистім червоніє намисто, видивляється у воду на свою червону вроду.

    Відгадати загадки.

Запитання до команди " Калина"

    -Якими членами речення виступають спільнокореневі слова червоною, почервонілі, червоніють.?

    - На які питання вони відповідають?

    -Схарактеризуйте за таблицею (с. 17) форми дієслова.

    Запитання до команди " Вербичка"

    - Якою частиною мови є дієслово червоніє? Назвіть граматичні ознаки дієслова.
- Якою частиною мови є слово червоною? Назвіть граматичні форми прикметника.

     - Які ознаки прикметника, дієслова має слово почервонілі? Формою якої частини мови воно є?

    - Які ознаки дієслова і прислівника має слово почервонівши?

    Учитель. Слово почервонілі вказує на ознаку предмета за дією.

    Команда " Калина" дає визначення дієприкметника.

    Дієприкметник - особлива форма дієслова, що вказує на ознаку предмета за дією і відповідає на питання: який? яка? яке?

    Команда " Вербичка" дає визначення дієприслівника.

Дієприслівник - особлива форма дієслова, яка означає додаткову дію, має ознаки дієслова і прислівника, відповідає на питання: що роблячи? що зробивши?

    Учитель. Не слід змішувати дієслова з іменниками-назвами дій.

Дієслова в українській мові мають три часи: минулий, теперішній і майбутній. У теперішньому і майбутньому часі дієслова змінюються за особами й числами, минулому - за родами.

    Зараз ми вирушаємо до зупинки " Знавці фольклору"

    Учитель. Калина - це символ рідної хати. У розлуці з цими неоціненними вартостями тужимо, згадуємо калину, і вона співпереживає разом з нами. Калина постає в уяві здатною чути, бачити, думати, говорити. Калина - також символ красивої дівчини.

    Конкурс на кращу легенду про калину. Учні по черзі розповідають почуті легенди про калину. Учасники команди " Калина" виписують дієслова і визначають постійні й змінні ознаки. Учасники команди " Вербичка" виписують дієслова, що означають дію.

    Перший учень. У легенді " Дівочий ліс" розповідається про мужню і сміливу Маринку. Завела вона турків-бусурманів у непрохідні нетрі. Там вона і загинула. Султан-турок стяв дівчині голову. Заструменіла гаряча кров. І де та крівця на камінь впала - калиною стала.

    Другий учень. Існує ще така пісенна легенда про походження рослини. Утік козак зі своєю милою, та ніде не міг звінчатися, і обернувся він терном у полі, а дівчина - калиною.

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...