Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

Увага! Буквосполучення -ться у дієсловах завжди пишеться з м'яким знаком.




Увага! Буквосполучення -ться у дієсловах завжди пишеться з м'яким знаком.

    V Узагальнення й систематизація знань

    Учитель. З Берегині починається і Батьківщина. Вона оспівана в піснях, оповита легендами, зігріта теплом материнської любові, яка передається з колисковою піснею. Багато доріг манить нас у житті, але слово, що оспівується матір'ю в піснях колискових, повертає до рідного дому. Колискова пісня сприймається лише у співі.

    Лінгвістична розминка

    1. Від дієслів теперішнього часу утворити минулий час.

     2. Обгрунтуйте, як вони пишуться і вимовляються.

    Пишуться, мовиться, робиться, розбіжиться, гойдатися, змагаєшся, дивишся, заспокоїшся, зберешся.

    Учитель. Нині для кожного із нас слово Батьківщина переплелось із споконвічною мрією українського народу про незалежність. 16 липня 1990 року проголошено святкування 500-річчя українського козацтва, яке так прагнуло волі і боролося за неї. Саме тому, що на священну українську землю прийшла весна національного відродження, виринуло сповнене глибокого внутрішнього змісту слово Берегиня.

    Підсумок уроку.
Оцінювання.

    Домашнє завдання: пар. №10, вправа №97.

 

    Урок №8

    Тема. Майбутній час.

    Мета: закріпити і поглибити знання учнів про майбутній час, формувати вміння утворювати форми минулого часу; домогтися вироблення в учнів уміння розрізняти часові форми дієслів, змінювати дієслова за особами, використовувати вивчені правила на практиці. Збагатити знання учнів фольклорним матеріалом про соняшник. Виховувати в учнів бережливе ставлення до природи.

    Обладнання: таблиця " Майбутній час", ілюстрований матеріал, учнівські малюнки.

    Тип уроку: комбінований.

    Епіграф:

    На сонце подібне, до сонця хилиться:

    Ріс, ріс, похвалився, на кінчику розпустився

    Повернулось до сонця золоте донце.

                              (Народна творчість)

Хід уроку

    І Організаційний момент.

    ІІ Повідомлення теми, мети та завдання уроку.

    ІІ Мотивація навчання школярів

    Учитель. Учні, на сьогоднішньому уроці ви закріпите, поглибите знання про майбутній час, використовуючи народний фольклор про рослину - символ соняшник. В українській фольклорній творчості соняшник - це, насамперед, образ хлопця, парубка. Ставлення до нього в фольклорі доброзичливе, ласкаве, інколи позначене м'якими гумористичними інтонаціями. І це не випадково. Бо й сам соняшник - життєдайний доброзичливець.

    ІV Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашньої вправи.

2. Фронтальне опитування.

Учитель пропонує учням продовжити його думку:

а) інфінітив - це...;

б) не з дієсловами пишеться...;

в) не з дієсловами пишеться окремо, крім таких дієслів...;

г) дієслова: люблю, вірю, сидів, виконав - належать до... (якої дієвідміни? );

д) пояснити, яких двох видів бувають дієслова? Як вони утворюються?

е) Як утворюються дієслова минулого часу? Як вони змінюються?;

є) як змінюються дієслова теперішнього часу?

V Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу

1. Аналіз таблиці " Майбутній час с. 43". Користуючись таблицею, розкажіть, як утворюються проста і складена форми, як змінюються дієслова майбутнього часу.
2. Робота з підручником. Опрацювання учнями теоретичного матеріалу, поданого на с. 30. Перевірте правильність висновків за таблицею та за поданим текстом підручника на с. 38.

1. Скажіть, яку дію означають дієслова майбутнього часу?

2. Які форми має майбутній час?

3. Які з них ви вивчали раніше?

4. Як змінюються дієслова майбутнього часу?

5. Чим відрізняються дієслова майбутнього часу від слів теперішнього і минулого часу за значенням і формами?

Запам" ятайте! Дієслова на -ть, -ться пишуться з м" яким знаком. На -ш, -шся - без знаку м'якшення.

3. На дошці написаний текст, визначити до якого стилю він належить.

Соняшник в наших краях, як і в Європі, не так уже й давно, якщо міряти за історичними масштабами. Батьківщина соняшника - далека Америка. Дрібненькі чорні насінини цієї рослини вперше потрапляють до Європи 1510 року.

4. Від поданих дієслів утворити всі можливі форми майбутнього часу. Просту форму - учні І групи, складну форму - учні ІІ групи, складену форму - учні ІІІ групи. (Цвіте, розпускається, чарує).

Учитель. Краса соняшника, його поживні властивості, а й цілющі, додали слави сонячній квітці.

1. Зробити фонетичний розбір слова світиться (І група).

2. Зробити розбір за будовою слова (ІІ група).

Учитель. Соняшник - це ще і символ нашого постійного зачудування довколишнім світом, як виклик силам стихії, невідворотному процесу згасання квітучих барв природи.

Вибірковий диктант.

Учитель читає загадки. Учні виписують дієслова і утворюють всі можливі форми майбутнього часу.

Стоїть пан на току в зеленому ковпаку,

А під тим ковпаком сімсот козаків.

Стоїть дубок, на верху картузик,

А в картузику багато діточок.

Сімсот соколят на одній подушці сплять.

Стоїть дім повен зерном.

Квіт до сонця повертаю, за те й назву собі маю.

І олію з мене б'ють, і макуху дістають,

І у веселий свята час дам щось кожному із нас.

Учитель. Образ соняшника зустрічаємо в творах М. Стельмаха, А. Головка, Олеся Гончара. Ось як пише Ліна Костенко:

І як за сонцем повертає сонях,

Так довго вслід чомусь дивились ми.

Коло хати пелехатий сонях

Пасе траву в блакитному дощі.

Поодиноку жовтогарячу квітку можна зустріти у місцях найнесподіваніших, скрізь, куди доля чи випадок, а скоріше людина занесла малу соняшникову насінину.
Робота в парах

1. Записати звуковий склад слів соняшникову, цілюща.

2. Пояснити написання слова б'ють.

Учитель. Краса квітки, її своєрідна будова викликають зачудування. А спостережлива образна народна мудрість не оминула увагою це диво. А й справді, чи є щось красивіше, коли соняшник цвіте. " Стоїть гарний, як соняшник у цвіту", - кажуть у народі. Слово про соняшник у нашого народу спостережливе, афористичне, інколи сповнене дотепу, не без гумору також, але завжди ласкаве.

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...