Як рік почався у нас. (Ялина)
Як рік почався у нас. (Ялина) (Народна творчість) Хід уроку І Організаційний момент ІІ Повідомлення, теми, мети та завдання уроку ІІІ Мотивація навчальної діяльності Учитель. Категорія часу дієслова виражає відношення її до моменту мовлення про неї. Змінювання за часами - найхарактерніша ознака дієслова, що відрізняє його від іменних частин. Одночасно ми поведемо мову про наші верховинські красуні-ялинки, які щедро оспівані в українському фольклорі. ІV Актуалізація опорних знань учнів 1. Фронтальне опитування 1. Коли не з дієсловами пишеться разом, а коли окремо? Сформулюйте правила. Навести приклади. 2. Які є види дієслова? 3. Чи можуть дієслова одного часу вживатися замість іншого? V Сприймання й розуміння учнями нового матеріалу 1. Аналіз таблиці. Змінювання дієслів теперішнього часу с. 33. Виконання вправ №85 (усно), №87 (письмово). Вибірковий диктант Виписати з казки дієслова теперішнього часу і визначити вид. Ялина була колись дивною, незрівнянною красунею, і до неї посватався вуж. В разі відмови він погрожував людям посухою, повінню, голодом, мором. Люди вирішили віддати красуню, привезли її до озера, а з води не вуж виходить, а прекрасний юнак - водяний бог. Цілих п'ять років подружжя жило щасливо. Аж якось брати красуні підстерегли момент, викликали вужа із води і порубали його на частини. Засумувала, затужила тоді невтішною тугою дружина. Боги змилостивились над нею, побачивши таку велику тугу, і обернули нещасну на ялину, дочку її - на осику, а синів - на дуба і ясена.
Учитель. Любив ялину класик української літератури М. М. Коцюбинський. А як сприймає маленький герой чудового оповідання Михайла Коцюбинськго " Ялинка" звістку, що батько через нужду хоче зрубати й продати його любиме деревце? Міні-диктант " На блакитні очі в білявого Василька набігли сльози. Йому жаль стало зеленої стрункої ялинки, що одна звеселяла зимою садок. Батько глянув на сина. Василько замовк, прочитавши у тому погляді невимовний смуток". Учитель. Менше, ніж інші " пісенні" рослини нашого краю, оспівана ялина у піснях. Але й такі в українській фольклорній творчості є. В них бринить тихе зачудування вічнозеленою красунею. V Узагальнення і систематизація знань. 1. Списати з дошки коломийки, визначити час. Визначте особу і число дієслів теперішнього часу, в якій вони вжиті. У зажурі черемшина, у зажурі калина, Лиш ніколи не сумує зелена ялина. Повішу я колисочку на тебе, ялинко, Колишися, дитинонько, дівчинко-косичко. В полонині на ялині два голуби спали, одне крильце постелили, другим-ся вкривали. 1. Зробити морфемний розбір слова дитинонько (учні І групи). 2. До слова постелити дібрати спільнокореневі слова, виділити корінь і твірну основу (учні ІІ групи). 3. Пояснити написання слова не сумує (учні ІІІ групи). Міні-переказ тексту " Ялинка". Ніякої ніколи ялинки у нас удома не було. Різдв'яних свят ми чекали, але не для ялинки - ми ходоли до дядька й до дядини колядувати та щедрувати, носили бабусі вечерю. А за це нам давали цукерки та по " золотій" копійці - для цього дядько й бабуся приберігали новісінькі копійки, " золоті", як ми їх називали...
Завдання: Визначте особу й число дієслів теперішнього часу за їх закінченням. Учитель. - Що нового ви дізналися на уроці? - Які висновки зробили для себе? Підсумок уроку. Оцінювання. Домашнє завдання: пар. №9, вправа №544. Дієслова їхати, перемагати, вчити, клеїти запишіть в усіх особах і числах теперішнього часу. Тема. Часи дієслова. Минулий час. Правопис словосполучень -ться, -шся. Мета: закріпити і поглибити знання учнів про часи дієслова, пояснити їм правопис дієслів, а також дієвідмінювання у минулому часі; домогтися вироблення в учнів уміння розрізняти часові форми дієслів, змінювати слова за особами, використовувати вивчені правила на практиці. Виховувати в учнів повагу до материнських оберегів. Обладнання: таблиця " Минулий час", вишивані рушники, дитячі малюнки, індивідуальні картки. Тип уроку: комбінований. Епіграф: Забудеш Вітчизну і матір - висохне коріння твого роду. (Народна творчість) Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ Повідомлення теми, мети та завдання уроку ІІІ Мотивація теми і мети уроку. Учитель. На сьогоднішньому уроці ви закріпите і поглибите знання про часи дієслова і збагатите свої знання народним фольклором про материнські обереги. І V Актуалізація опорних знань учнів Прочитати написані на дошці прислів'я. Виписати дієслова, визначити їх час, число і рід. Виділити суфікси та закінчення у словах. Матері ні заслужити, ні купити. Материн гнів, як весняний сніг: рясно впаде та скоро розтане. На сонці добре сидіти, а коло мами жити. Учитель. Мама, мати, матусенька, ненька... Скільки ласки, тепла таїть це магічне слово, бо називає людину, яка завжди для нас найближча, найдобріша, найкраща, наймиліша. ЇЇ очі супроводжують дітей у далеких життєвих мандрах, материнська ласка гріє нас до старості. Не випадково народ слово «мати» поставив поряд із словом «Вітчизна». ІІІ Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
Робота з підручником. Колективне опрацювання матеріалу таблиці, с. 35 (за посібником Заболотний О. В., Заболотний В. В. Українська мова: навчальний посібник для учнів 7 класу) Розгляньте таблицю. Які суфікси і закінчення дієслів минулого часу в чоловічому, жіночому та середньому родах та в множині? -Яку дію означають дієслова минулого часу? Як вони змінюються? 1. Слухання запису" Пісні про рушник". Виписати дієслова минулого часу (І група), теперішнього часу (ІІ група). Материнський рушник. Він (символізувати) чистоту почуттів, глибину любові до своїх дітей. Мати (виряджати сина) в дорогу, (дарувати) вишитий рушник, як оберег від усякого лиха. 1. Зробити синтаксичний розбір речення. Мати, виряджаючи сина в дорогу, дарує вишитий рушник, як оберег від усякого лиха (учні І групи). 2. Зробити фонетичний розбір рушник (учні ІІ групи) Лінгвістичний турнір " Завдання-змагання". Хто швидше напише речення зі словами мати, калина, рушник, щоб вони були: а) підметами (І група); б) додатками (ІІ група), вживаючи дієслова минулого часу 4. Диктант-гра " Злови дієслово". Слухайте уважно текст, як почуєте дієслово, сплескуйте в долоні. Визначте час. Благослови, Берегине - мати, День новий зустрічати, А ми будем тобі молитись, Щоб нашому роду не переродитись. Благослови, Берегине, Всю мою Україну. 5. Графічний диктант 1. Мати і Батьківщина - найсвятіше для нас(І група). 2. Із Берегині починається Батьківщина. (ІІ група). 3. Мати і Батьківщина - наші обереги(ІІІ група). 6. Спишіть, додаючи другу частину прислів’я. Виділіть закінчення дієслів, поясніть їх написання, особливості вимови. 1) Друзі пізнаються.... 2) Де тонко, там і... 3) Хто з правдою зріднит.. ся, той... 4) Вчення в щасті скрашає, а... 5) З ким поведе..., в того й... 6) З добрим поживе.. - добро й...
Зробіть фонетичний розбір слів «боїться, скрашає». Учитель. Складовою частиною багатьох дієслів є суфікс - ся. -сь. На відміну від інших суфіксів, стоїть після закінчення. У дієсловах на -ться, вимовляється звук (ц); діждеться (д" ец": а), одягнуться (ну" ц" а). У дієсловах на - шся вимовляється звук (с": ): звешся (е" с": а), схилишся (и" с": а).
Воспользуйтесь поиском по сайту: ©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...
|