Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

Уявна зустріч з мудрими людьми села




Уявна зустріч з мудрими людьми села

Записати, почуті від мудрих людей, 1-2 загадки і виділити у них граматичну основу, дієвідміни дієслів. До слова загадка дібрати спільнокореневі слова (загадка, гадати, загадковий, угадати), розібрати їх за будовою.

4. Списати з дошки загадки і перетворити їх на прислів’я. Визначити відміну дієслів.

Хто людей годує? (Праця годує людину).

Що старше від розуму? (Увага старша від розуму).

Що у світі найшвидше? (Думка у світі найшвидша).

Хто найдальше бачить (Розум бачить найдальше).

Зробити синтаксичний розбір речення Розум бачить найдальше.

Мовна естафета.

До слова бачити дібрати синоніми.

Підсумок уроку. Оцінювання.

Домашнє завдання: пар. №17. Записати 3-4 загадки, почуті від бабусі, дідуся і виділити дієслова, визначити дієвідміну.

 

Урок №10

Тема. Дієслова І і ІІ дієвідмін. Букви е, и в особових закінченнях І і ІІ дієвідмін. Тренувальні вправи.

Мета: закріпити в учнів знання про дієслова І і ІІ дієвідмін та написання букви е, и в особових закінченнях дієслів. Виховувати в учнів любов до рідної мови, зміцнювати патріотичні почуття.

Обладнання: таблиця " Дієслова І і ІІ дієвідміни", сигнальні картки, підручник

Тип уроку: урок засвоєння навичок і вмінь.

Епіграф:

Як прислів'я чудове,

Йде від роду до роду,

Що народ - зодчий мови,

Мова - зодчий народу.

Дмитро Білоус

Хід уроку

І Організаційний момент

День добрий, друзі, ще один урок

Прийшов до нас за розкладом сьогодні.

Отже, давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.

ІІ Повідомлення теми, мети та завдання уроку.

Учитель. Учні, на сьогоднішньому уроці ви закріпите, систематизуєте знання про дієслова І і ІІ дієвідмін та написання букв е, и в особових закінченнях дієслів; збагатите своє мовлення прислів'ями, приказками, загадками про природу і її явища, про честь і совість.

Перевірка домашнього завдання (Повторення правил теми " Дієслово" ).

1. Як розрізнити дієслова доконаного і недоконаного виду?

2. Які морфологічні і синтаксичні ознаки перехідних дієслів?

3. Назвіть форми дієслова, які мають рід.

4. Що нового про поділ дієслів на дієвідміни ви довідалися? Які суфікси мають дієслова?

ІІІ Закріплення знань та формування вмінь і навичок

Лінгвістичний експеримент

Сторінка уроку " Кмітлива".

Розбір дієслів, як частини мови. Біля дошки по одному учню від кожного ряду змагаються, хто швидше і правильніше розбере дієслово, решта учнів записують розбір в зошити.

Матеріал для гри:

1. Як батька покинеш, то і сам загинеш.

2. Добрі діти доброго слова послухають, а й лихі й дрючка не бояться;

3. Материн гнів, як весняний сніг: рясно впаде, та скоро розтане.

Лінгвістична розминка

Дидактична гра " Яка дієвідміна? "

Учитель називає дієслова, учні сигнальними картками показують, якої дієвідміни (картки білого кольору сигналізують
І дієвідміну, голубого кольору - ІІ дієвідміну).

Матеріал для гри:

Мріють, читає, люблю, знаєш, думав, принесу, пишете, нести.

" Який спосіб? "
Учитель читає прислів’я, діти називають дієслова і називають, якого вони способу.

Матеріал для гри:

Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та щасливий.

Одні очі і плачуть, і сміються.

Не збирай синові худобу, збери йому розум.

Як брат братові не поможе, то що вже чужії люди.

Хто в біді дав, два рази дав.

Хто чисте сумління має, той спокійно спати лягає.

Робота з таблицею

- Розгляньте таблицю " Дієслова І і ІІ дієвідміни". Які дієслова належать до І дієвідміни, а які - до ІІ? Як ви визначили? Чим відрізняються особові закінчення дієслів?
- В особових закінченнях яких дієслів теперішнього і майбутнього часу пишеться е(є), а в яких - и(ї)? Сформулюйте правило, обґрунтувавши орфограми " Букви е(є), и(ї)" в особових закінченнях дієслів?

Лінгвістична розминка

Учитель читає учням загадки і пропонує учням відгадати їх. Назвати у загадках дієслова і визначити їх граматичні категорії.

Завжди можу стати в пригоді,

Моїх вам порад не злічить,

І кажуть про мене в народі:

" Мовчить, а сто дурнів навчить".

Що це таке? (Книга).

 

Звичайна, друзі, загадка для вас:

Відгадайте, про яке словечко мова:

Простий числівник це і водночас

Це - наказовий спосіб дієслова.

То яке ж це слово? (Три).

 

Я вам нею натякаю,

Нею думать спонукаю,

Щоб кмітливий врахував,

Що я з нею приховав,

Вас морочити навмисне,

І тоді відгадка зблисне.

Що це таке? (Загадка).

Робота в парах
1. Розкрити зміст прислів'я Праця чоловіка годує, а лінь - марнує, визначити дієслова, визначити вид і час.
2. Доповнити загадки. Виділити дієслова і визначити час і дієвідміну.

Синя шуба покрила... (весь світ).

На синьому килимі... (жовті зерна посіяні).

По морі, по морі.... (золота тарілка плаває).

Ні в огні не горить,... (ні в воді не тоне).

Без рук, без олівця,... (малює без кінця).

Сидить панна у коморі, … (а коса її надворі).

Сидить дівчина в траві,... (лице її в крові).

3 . З поданих слів скласти загадки, виділити дієслова і визначити їх дієвідміну. Відгадати загадку. Зробити повний розбір слова - відгадки.

Ножакою мене ріжуть,

Ломакою б'ють мене;

Гублять за те мене отак,

Люблять дуже мене що всі (Хліб).

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...