Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

    Та на руках ношу.     Щастя-долі прошу.     (Народна творчість). Хід уроку. ІІІ Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.




Урок №5

    Тема. Перехідні і неперехідні дієслова.

    Мета: дати учням поняття про перехідні і неперехідні слова, виробити в школярів уміння визначати їх у тексті; збагатити знання учнів колисковими коломийками. Виховувати в учнів шанобливе ставлення до найдорожчої людини - матері.

    Обладнання: таблиця, підручник, картки для індивідуальної роботи.

Тип уроку: комбінований.

    Епіграф:

          Колишу тебе, синочку,

         Та на руках ношу

         Я тобі, любий синочку,

         Щастя-долі прошу.

        (Народна творчість)

Хід уроку

    І Мотивація навчальної діяльності школярів

    На сьогоднішньому уроці ви навчитеся визначати перехідні і неперехідні дієслова, одноразово збагатите свої знання колисковими піснями, які вам співали ваші матусі, бабусі, коли ви були маленькі.
    Мабуть, жодне слово в світі не вміщує стільки ласки і ніжності, стільки почуттів і глибокого змісту, як слово " мама". Ним означена перша свідомість дитини, ним доросла людина вінчає найбільшу радість, а то й найбільшу печаль. Мати з дитиною - символ буття на землі. Мати благословляє перший подих дитини, першу посмішку, перший крок, першу радість і перший сум.

    ІІ Актуалізація опорних знань учнів

    В грамзаписі звучать колискові коломийки. Виписати дієслова і визначити вид. (І група – доконаний, ІІ група– недоконаний).

    Та завішу колисочку я на яворочку,

    Та буду в ній колисати малу дитиночку.

    Аби тобі, зозуленько, друге перо впало,

    Збудила мені дитиночку,

    Була би ще спала.

ІІІ Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

    Учитель. Які почуття охоплюють вас, коли чуєте колискові?

    Учень. Вслухаючись в поетичні образи колискових, я уявляю немовлятко, яке покліпує віями, а дрімота-сон ходить біля вікон, заглядає у шибки, а там, на воротах, стоїть кіт у червоних чоботях.

    Лінгвістична гра

    1. Списати з дошки коломийку. Виділити дієслова, визначити, на який предмет спрямована дія.

    Та піду я в полонину та в полониночку,

    Вирубаю яворика та й на колисочку.

    Слово колисочка записати в транскрипції, визначити дзвінкі й глухі приголосні.

    Учитель. Дієслова поділяються на перехідні і неперехідні. Перехідні дієслова означають дію, спрямовану на певний предмет, названий іменником (займенником) у знахідному відмінку без прийменника: колисати колиску, любити дитину, співати коломийку.

    Перехідні дієслова можуть вимагати форми родового відмінка із значенням частини від цілого або при запереченні: дати води, не бачити дитини, не чути плачу.
Неперехідні дієслова означають стан або дію, яка безпосередньо не преходить на будь- який предмет: іти лісом, купатися в річці.

    2. Вибірково-розподільний диктант

    Виписати в одну колонку перехідні дієслова, а в другу - неперехідні. Розкрити зміст прислів'їв.

    Немає цвіту пишнішого, як маківочка,

    Немає роду ріднішого, як матіночка.

    Мати однією рукою б'є, а другою голубить.

    У дитини заболить пальчик, а в матері - серце.

    1. Від іменників гнів, рід, рука, мати, серце утворити прикметники.

(Рід - рідний, гнів - гнівний, мати - материн, рука - ручний, серце - сердечний).

    2. Розкрити письмово зміст прислів'я " У дитини болить пальчик, у матері - серце".

    3. Міні-диктант

    Материнська любов не знає зради. Вона довічна, непідкупна. Немає ласкавішого погляду, ніж у матері. Немає добрішого серця, ніж у матері. Мати! Найвеличніше ймення! Відверніть печаль, яка огортає серце матері. Подаруйте їй посмішку. Будьмо гідні материнської ласки і любові.

    1. Підкреслити перехідні дієслова однією рискою, а неперехідні - двома.

    2. Записати графічно речення Материнська любов не знає зради

(                                                                   )

    3. Зробити повний морфологічний розбір слова найвеличніше.

    Учитель. А чи вміємо ми поважати своїх матерів, бабусь? Чи відплатимо, як виростимо, за їх недоспані ночі над колискою і материнські турботи? Чи, можливо, не знайдеться місця в хаті для найріднішої людини? Трудовий народ нещадно засуджував синівську невдячність і підносив благородство синівської любові.

    5. Прочитати записаний на дошці уривок з пісні " У неділю рано-пораненьку" і виписати словосполучення із перехідними дієсловами.

    Забрехали вражії собаки, -

    Коли йде син матері прохати.

    " Іди, нене, тепер до мене, -

    Сталася причина у мене...

    Вмерла жінка - осталась дитина... "

    " Бодай, брате, ще й хата згоріла,

    Як матінці нашій сидіти не до діла".

    6. Лінгвістична гра " Прибери деревце"

    На малюнках дуб, калина. Дібрати до них колискові коломийки. Виписати з них окремо в початковій формі(неозначеній формі) перехідні дієслова із належними іменниками чи займенниками.

    Ой повішу колисочку на дуба, на дуба,

    Та буду в ній колисати малого голуба.

    Колисочка калинова, буду тя гойдати

    Аби моїй дитиночці добре було спати.

    Розчиняйся, не зчиняйся, зелененький дубе,

    Бо із тебе колисочка дитиночці буде.

    Учитель. Народна педагогіка вчить шанувати батька-матір. Про обов'язками дітей перед батьками йдеться у прислів'ях і приказках.

    7. Я називаю першу частину прислів’я, а ви доповнюйте. Запишіть перехідні дієслова.

    Як матір покинеш, то... (й сам загинеш).

    Шануй батька й неньку.... (буде тобі скрізь гладенько).

    Куля мине, а... (материне слово не мине).

    Чти отця-матір, ... (будеш довголітен на землі).

    Батькова і материна молитва із моря викидає, а... (прокльони в калюжі їх топлять).

    Учитель. Учні, наш обов'язок поважати тих, хто нам дав життя, викохав нас. Шануйте батька – матір. Цього навчає нас народна мораль та Біблія.

    Підсумок уроку. Оцінювання.

    Домашнє завдання: пар. №3, 4. Написати есе " Моя матуся", підкреслити перехідні дієслова.

Урок №6.

    Тема. Часи дієслова. Теперішній час.

    Мета: закріпити і поглибити знання учнів про часи дієслова, домогтися вироблення в учнів уміння розрізняти часові форми дієслів, використовувати вивчені правила на практиці; виховувати в учнів любов до природи і бережливе ставлення до неї.

    Обладнання: підручник, учнівські малюнки, граматичні картки.

    Тип уроку: урок засвоєння нових знань, навичок і умінь.

    Епіграф:

    І літом, і зимою

    Одне вбрання у нас,

    А можна нас побачить,

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...