Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

Ход заняткаў. 1. Аналіз вучэбных праграм па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.




Ход заняткаў

1. Аналіз вучэбных праграм па беларускай мове для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання.

- Прааналізуйце вучэбныя праграмы па беларускай мове з пункту погляду рэалізацыі ў іх прынцыпу сувязі ўрокаў навучання грамаце, чытання, граматыкі і правапісу з развіццѐ м маўлення вучняў.

- Прааналізуйце раздзел ― Развіццѐ маўлення вучняў‖ (для кожнага класа) у вучэбнай праграме для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з рускай мовай навучання.

- Якія ўмовы неабходны для развіцця маўлення вучняў?

- Сфармулюйце задачы развіцця маўлення вучняў пачатковых класаў.

- Назавіце віды маўленчай дзейнасці. Ахарактарызуйце паслядоўнасць працы па развіцці кожнага віду маўленчай дзейнасці на працягу ўсяго перыяду навучання ў пачатковай школе.

- Сфармулюйце патрабаванні да вуснага i пiсьмовага маўлення школьнікаў.

- Якія прынцыпы пакладзены ў аснову пабудовы методыкі развіцця маўлення?

2. Прагляд відэазапісу ўрока ў І класе па тэме “Поры года і заняткі людзей”.

Абмеркаванне прагледжанага ўрока.

- Праца над якімі відамі маўленчай дзейнасці прадстаўлена на ўроку?

- Якім чынам арганізавана праца па выпрацоўцы навыкаў літаратурнага вымаўлення?

- Якія арфаэпічныя памылкі сустракаліся ў маўленні вучняў?

- Якія прыѐ мы работы па выпрацоўцы выразнасці вуснага маўлення вам вядомы?

- Як была прадстаўлена слоўнікавая праца на ўроку? Якія спосабы тлумачэння значэння слоў былі выкарыстаны? Ахарактарызуйце мэтазгоднасць выкарыстання нагляднасці.

- Як была арганізавана праца па фарміраванні ўмення аўдзіравання?

- Як была арганізавана праца па чытанні слоў вучнямі?

3. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

- Назавіце задачы развіцця маўлення вучняў пачатковых класаў.

- Праца над якім відамі маўленчай дзейнасці арганізоўваецца на І ступені атрымання агульнай сярэдняй адукацыі?

- Ахарактарызуйце ўмовы паспяховага развіцця маўлення вучняў пачатковых класаў.


4. Дамашняе заданне.

Паўтарыць лекцыйны матэрыял па тэме ― Напрамкі развіцця маўлення вучняў пачатковых класаў‖.

 

 

Практычныя заняткі: Напрамкі развіцця маўлення вучняў пачатковых

класаў

Мэты: пазнаѐ міць з напрамкамі працы па развіцці маўлення вучняў пачатковых класаў, напрамкамі слоўнікавай работы, відамі практыкаванняў са словазлучэннем, сказам, разгледзіць методыку правядзення пісьмовага пераказу.

 

Абсталяванне: падручнікі па літаратурным чытанні для ІІ-ІІІ класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання,

― Пераказы ў пачатковай школе‖ (В. У. Протчанка, Я. М. Лаўрэль).

 

Ход заняткаў

1. Разгляд напрамкаў у слоўнікавай рабоце, асаблівасцей азнаямлення вучняў са словазлучэннем, арганізацыі работы са сказам.

- У якіх напрамках вядзецца праца па развіцці маўлення вучняў?

- У якіх напрамках вядзецца слоўнікавая работа ў пачатковай школе?

- Ахарактарызуйце спосабы тлумачэння лексічнага значэння слова.

- Якія спосабы тлумачэння лексічнага значэння слова прапануюцца ў падручніку па літаратурным чытанні для ІІ класа?

Аналіз падручніка па літаратурным чытанні для ІІ класа.

- Выпішыце з падручніка па літаратурным чытанні для ІІІ класа сем незразумелых слоў і падрыхтуйце тлумачэнне іх лексічнага значэння.

- Якія віды практыкаванняў праводзяцца над словазлучэннямі?

- Назавіце найбольш пашыраныя віды практыкаванняў над сказамі.

- Назавіце практыкаванні, якія садзейнічаюць развіццю звязнага маўлення малодшых школьнікаў.

2. Прагляд фрагмента відэазапісу ўрока літаратурнага чытання ў ІІ класе па тэме “В. Вольскі. “Паводка”.

Аналіз прагледжанага фрагмента ўрока.

- Як была арганізавана слоўнікавая праца на ўроку? Што можна было зрабіць інакш?

- Як праводзілася праца па выпрацоўцы навыкаў літаратурнага вымаўлення?


- Якія віды заданняў, што прымяняў настаўнік, садзейнічаюць развіццю звязнага маўлення вучняў?

3. Разгляд методыкі правядзення вусных і пісьмовых пераказаў.

- Назавіце віды вусных пераказаў. Ахарактарызуйце кожны від пераказу.

- Назавіце прыѐ мы працы над пераказам.

- Сфармулюйце патрабаванні да тэкстаў, якія адбіраюцца для пісьмовых пераказаў у пачатковай школе.

Дэманстрацыя кнігі ― Пераказы ў пачатковай школе‖ (В. У. Протчанка, Я. М. Лаўрэль).

- Ахарактарызуйце методыку работы па правядзенні пісьмовага пераказу.

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...