Главная | Обратная связь | Поможем написать вашу работу!
МегаЛекции

4. Распрацоўка плана-канспекта ўрока па напісанні пераказу.




4. Распрацоўка плана-канспекта ўрока па напісанні пераказу.

Студэнты распрацоўваюць план-канспект урока для ІV класа па напісанні навучальнага пераказу апавядальнага тэксту па калектыўна складзеным плане (студэнтам прапануецца тэкст ― Незвычайны грыбнік‖ ).

5. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

- Назавіце напрамкі працы па развіцці маўлення вучняў пачатковых класаў.

- Ахарактарызуйце напрамкі слоўнікавай работы.

- Назавіце найбольш пашыраныя віды практыкаванняў над словазлучэннем і сказам.

6. Дамашняе заданне.

Дапрацаваць план-канспект урока па напісанні пераказу.

 

 

Практычныя заняткі: Сістэма працы па развіцці звязнага маўлення

вучняў

Мэты: пазнаѐ міць з задачамі і зместам працы па развіцці звязнага маўлення, сачыненнем як відам працы па развіцці звязнага маўлення вучняў, методыкай работы па падрыхтоўцы і напісанні сачыненняў, нормамі ацэнкі творчых прац вучняў.

 

Абсталяванне: вучэбныя праграмы па беларускай мове для ўстаноў агульнай  сярэдняй  адукацыі  з беларускай  і рускай мовамі  навучання, ― Нормы ацэнкі вынікаў вучэбнай дзейнасці вучняў агульнаадукацыйных устаноў па вучэбных прадметах‖.

 

Ход заняткаў

1. Разгляд зместу працы па развіцці звязнага маўлення вучняў.

- Сфармулюйце задачы працы па развіцці звязнага маўлення вучняў.


- Назавіце практыкаванні па развіцці звязнага маўлення вучняў.

- Як часта праводзяцца ўрокі па развіцці звязнага маўлення вучняў, на якія адводзіцца цэлы ўрок (урокі напісання сачыненняў, пераказаў)?

Звяртаецца ўвага студэнтаў на наступнае: работа па развіцці маўлення вучняў праводзіцца сістэматычна на працягу ўсяго вучэбнага года ў І-ІV класах (развіццѐ звязнага вуснага маўлення – на кожным уроку беларускай мовы і літаратурнага чытання; пісьмовыя работы па развіцці маўлення, займаюць частку ўрока, праводзяцца не менш, чым 1 раз у 2 тыдні).

- Нагадайце методыку работы па правядзенні пісьмовага пераказу.

2. Прадстаўленне  і абмеркаванне  распрацаваных на папярэдніх занятках планаў-канспектаў урокаў па напісанні пераказу.

3. Разгляд методыкі ўрока правядзення сачынення.

- Колькі этапаў у рабоце над сачыненнем можна вылучыць?

- Як адбываецца накапленне матэрыялу для напісання сачынення?

- Калі пачынаецца падрыхтоўчая праца да напісання сачынення?

- Якія віды сачыненняў прапануюцца ў пачатковай школе згодна з вучэбнай праграмай?

- Якая тэматыка дзіцячых сачыненняў?

- Якія ўменні трэба выпрацоўваць у вучняў для паспяховай работы над сачыненнем?

- Ахарактарызуйце методыку правядзення ўрока напісання сачынення.

4. Распрацоўка плана-канспекта ўрока напісання сачынення па сюжэтных малюнках.

Кожны студэнт распрацоўвае план-канспект урока індывідуальна.

5. Аналіз норм ацэнкі творчых прац вучняў (пераказаў і сачыненняў).

- З улікам якіх параметраў праводзіцца ацэньванне пераказаў і сачыненняў?

- З улікам якіх крытэрыяў ацэньваецца змест пераказаў і сачыненняў?

- Якія памылкі лічацца зместавымі (тэкставымі)? Якія памылкі адносяцца да маўленчых?

- Як ацэньваецца граматнасць пераказаў і сачыненняў?

6. Падвядзенне вынікаў заняткаў.

- Назавіце задачы працы па развіцці звязнага маўлення вучняў.

- Назавіце віды сачыненняў, якія праводзяцца ў пачатковых класах.

- Сцісла апішыце методыку работы па падрыхтоўцы і напісанні сачыненняў.


Праграма міжсесійнага кантролю самастойнай кіруемай працы студэнтаў па дысцыпліне “Методыка выкладання беларускай мовы ў

пачатковых класах”

факультэта пачатковай адукацыі выкладчык – В. І. Свірыдзенка

 

 

Від заняткаў Тэма (пытанні рабочай вучэбнай праграмы, якія плануюцца для самастойнай працы) Коль- ць гадзін Форма кантролю
1. практычныя Метадычная спадчына ў галіне беларускай мовы Праверка канспектаў
2. лекцыя Развіццѐ маўлення і мыслення вучняў у перыяд         навучання грамаце Праверка канспектаў
3. практычныя Якасці паўнацэннага навыку чытання  і  шляхі                яго выпрацоўкі Праверка падрыхтаваных матэрыялаў
4. практычныя Асаблівасці чытання і аналізу твораў розных жанраў Праверка падрыхтаваных матэрыялаў
5. лекцыя Урокі пазакласнага чытання Праверка канспектаў
6. лекцыя Урок беларускай мовы Праверка канспектаў
7. практычныя Методыка вывучэння элемен- таў марфалогіі ў пачатковых класах. Фарміраванне арфагра- фічнага навыку пры вывучэнні элементаў марфалогіі Праверка канспектаў і падрыхтаваных матэрыялаў
8. практычныя Вывучэнне беларускай мовы ў школах з рускай мовай навучання Праверка канспектаў і падрыхтаваных матэрыялаў
9. практычныя Навучанне сачыненням і пера- казам у пачатковых класах. Праверка канспектаў і падрыхтаваных

 

        матэрыялаў

 

Поделиться:





Воспользуйтесь поиском по сайту:



©2015 - 2024 megalektsii.ru Все авторские права принадлежат авторам лекционных материалов. Обратная связь с нами...